Kriza politike, aleatët e PD kërkesë të veçantë Metës: Po cënohet populli - Politike
Politike29 Prill 2019, 11:36

Kriza politike, aleatët e PD kërkesë të veçantë Metës: Po cënohet populli

Shkruar nga Pamfleti
Kriza politike, aleatët e PD kërkesë të veçantë

Kriza politike, aleatët e PD kërkesë të veçantë Metës: Po cënohet populliDisa ditë pasi aleatët e opozitës u takuan me ambasadorin Soreca, krerët e PR-së, LZHKsë, PDK-së, PAA-së dhe PBDNJ-së kërkuan nga presidenti Ilir Meta të bëjë të mundur dialogun mes Edi Ramës dhe Luleszim Bashës. “Ne do t’i kërkojmë Presidentit të Republikës që të thërrasë një tryezë të pozitës dhe opozitës për të zgjidhur këtë situatë për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme. Çdo gjë tjetër do të ishte shkatërruese për vendin. Soreca dhe të gjithë janë në mbështetje të dialogut. Të arrijmë të garantojmë zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe përfaqësimin e të gjithë subjekteve politike. Çdo lojë tjetër do të ishte shkatërruese për vendin dhe në këtë moment, ne si forca politike mendojmë se është përgjegjësia jonë që të negociojmë me të gjitha palët dhe institucionet që duhet ta mundësojnë këtë dialog. Kështu kemi vepruar me OSBE-në, ia kërkuam ambasadorit Soreca dhe jemi vlerësues që ai pranoi të diskutojë me ne që të shikojmë një hapësirë për të mbështetur një dialog të vlefshëm për interesat e vendit”, tha Mediu pas takimit. PLATFORMA PËR KRIZËN PARTITË E QENDRËS SË DJATHTË Partia Republikane Fatmir Mediu Partia Agrare Ambientaliste Agron Duka Partia Lëvizja për Zhvillim Kombëtar Dashamir Shehi Partia Demokristiane Nard Ndoka Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut Vangjel Dule PLATFORMA POLITIKE Zgjedhje të lira dhe të ndershme Krijimi i një qeverie tranzitore Përgatitja për zgjedhje të parakohshme Ndryshimi i sistemit zgjedhor Ndërtimi i një profili të ri kushtetues Kufizimi i mandateve (Kryeministrit dhe Presidentit

Aleatët e Partisë Demokratikë në konferencën për shtyp drejtuan kërkesdë të qartë për pesidentin Ilir Meta të ulë palët në dialog.

Ndrësa krerët e partive opozitare preznatuan  e tyre, ata u shprehën se prishja e unitetit po e çon vendin drejt një konflikti.

Veç kushtit të tyre kryesor për largimin nga posti i kryeministrit të Edi Ramës, aletatët kërkuan nga presidenti Ilir Meta të ulë në bisedë dy kliderët politikë.

“Deklarata ka shpjeguar qartë se pse presidenti duhet ë thërrasë partitë politike. Ne kërkojmë që presidenti, bazuar në kushtet si garantues i unitetit. Besojmë se procesi ku jemi futur po e çon kështu vendin në një konflikt që cenon unitetin e popullit. Ne jemi demokraci kushtetues bazuar në pluralizëm.  Ne jemi drejtuar presidenti dhe kemi bindjen se forcat politike do të ulen në tryezë, nëse mbrojnë interesin e vendit.

Ne kemi folur të gjithë së bashku deh po  i drejtohemi presidenti të thërrasë tryezën. Përfaqësuesit e politikës duhet të ulem për të gjetur një zgjidhje”-tha Mediu.

Politike