forcat ruse

Forcat ruse afrohen pranë kufirit të Ukrainës, mediat amerikane nxjerrin pamjet e reja satelitore - Bota
Bota21 Shkurt 2022, 07:46

Forcat ruse afrohen pranë kufirit të Ukrainës, mediat amerikane nxjerrin pamjet e reja satelitore

Shkruar nga Pamfleti

Imazhet e reja satelitore të tregojnë aktivitet të intensifikuar midis njësive ruse afër kufirit verilindor të Ukrainës. Njësitë që ishin në garnizone duket se merrnin pozicione në terren.

Imazhet satelitore janë mbledhur nga Maxar  shkruan CNN. Maxar vlerëson se “dislokime të shumta të reja në terren të pajisjeve të blinduara dhe trupave janë vërejtur në veriperëndim të Belgorodit dhe afër Soloti dhe Valuyki, Rusi”.

Këto qytete janë 35 kilometra nga kufiri rus me Ukrainën. Maxar vëren, “Ky aktivitet i ri përfaqëson një ndryshim në modelin e dislokimeve të vëzhguara më parë të grupeve të betejës (tanke, transportues të personelit të blinduar, artileri dhe pajisje mbështetëse). Deri kohët e fundit, shumica e dislokimeve ishin parë të pozicionuara kryesisht në garnizonet ushtarake dhe zonat stërvitore”.

“Sot shumica e njësive luftarake dhe pajisjeve mbështetëse në Soloti janë larguar dhe gjurmët e gjera të automjeteve dhe disa kolona me pajisje të blinduara janë parë në të gjithë zonën”.

“Disa pajisje janë vendosur gjithashtu në lindje të Valuyki-t aty pranë, Rusi në një fushë afërsisht 15 kilometra në veri të kufirit me Ukrainën,” vuri në dukje Maxar.

Imazhet tregojnë se kampet ose terrenet e skenës që përmbanin forca të konsiderueshme të dielën e kaluar, 13 shkurt, tani janë relativisht bosh.

CNN ka vërejtur se disa tanke dhe automjete të tjera në zonë duket se janë shënuar me një “Z” të madh – duke sugjeruar se ato janë duke u formuar në një njësi luftarake.


smile

Bota #Rusi #Ukrainë #Pamjetsatelitore