Rusia dhe SHBA, marrëveshje mbi të burgosurit; kush është ish-marinsi amerikan që u shkëmbye me trafikantin rus të drogë - Bota
Bota29 Prill 2022, 01:26

Rusia dhe SHBA, marrëveshje mbi të burgosurit; kush është ish-marinsi amerikan që u shkëmbye me trafikantin rus të drogë

Shkruar nga Pamfleti
Rusia dhe SHBA, marrëveshje mbi të burgosurit; kush është

Rusia dhe SHBA, marrëveshje mbi të burgosurit; kush është ish-marinsi amerikan që u shkëmbye me trafikantin rus të drogës

Një ish-marins i Shteteve të Bashkuara, i cili kaloi gati tre vjet në burgjet ruse, po kthehet në shtëpi pasi Shtetet e Bashkuara dhe Rusia arritën një marrëveshje për të kryer një shkëmbim të burgosurish të mërkurën, pavarësisht prishjes së marrëdhënieve midis dy vendeve në vazhdën e agresionit rus mbi Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara ranë dakord të dërgonin në shtëpi një trafikant rus droge që vuante dënimin me burg në Amerikë në këmbim të Trevor Reed, i cili po vuante një dënim 9-vjeçar në Rusi nën akuzën se gjatë një vizite, nën efektin e alkooholit kishte sulmuar disa policë rus në Moskë.

30-vjeçari u arrestua gusht të 2019, teksa ndodhej në një udhëtim me të dashurën e tij Lina Tsybulnik. Zyrtarët amerikanë kishin qenë në kontakt me prindërit e Reed dhe po punonin për lirimin e tij që nga viti i kaluar.

Reed u arrestua në gusht 2019 për arsye të dyshimta, dhe sipas raporteve të lajmeve dhe diplomatëve amerikanë, ai po mbahej në burg me akuza të sajuara sepse ishte një ish-marins.

“Mesazhi ynë është i thjeshtë: Shtetet e Bashkuara nuk do të tolerojnë që një qytetar amerikan të mbahet nga regjimi i Putinit si një peng politik. I bëj thirrje të gjithë kolegëve të mi të bashkohen dhe të qëndrojnë të vendosur me Trevorin dhe familjen e tij për ta ribashkuar atë me familjen e tij dhe për ta sjellë në shtëpi. Pa pagesë Trevor Reed”- do të shprehej në korrik të vitit të shkuat një prej anëtarëve të Dhomës së Përfaqësuesve.

Bota kembim te burgosurish Rusi SHBA