Hapet hetim për Luçiano Moxhin, ish-Presidenti i Juventusit “tërbon” Federatën Italiane të Futbollit - Sport
Sport 3 Shkurt 2023, 16:15

Hapet hetim për Luçiano Moxhin, ish-Presidenti i Juventusit “tërbon” Federatën Italiane të Futbollit

Shkruar nga Pamfleti
Hapet hetim për Luçiano Moxhin, ish-Presidenti i Juventusit

Hapet hetim për Luçiano Moxhin, ish-Presidenti i Juventusit “tërbon” Federatën Italiane të Futbollit

Më 14 janar, imazhet e Luçiano Moxhit në periferi të fushës gjatë ndeshjes Primavera mes Napolit dhe Juventusit u bënë virale në rrjetet sociale, duke shkaktuar pothuajse kudo një pyetje të vetme:

Si mundet ish-drejtuesi i Juventusit, zhvlerësuar për faktet e Kalçiopolit, për të zënë një pozicion kaq të privilegjuar gjatë një ndeshjeje zyrtare? Një pyetje që kërkon tani t’i përgjigjet prokurori federal, i cili menjëherë pasi dëgjoi lajmin në shtyp, të shoqëruar me pamje shumë të qarta, hapi një dosje hetimore për ngjarjen.

Shkelja, nëse verifikohet, do të kishte të bënte me praninë në krah të një figure që nuk është e pranishme as në listën e ndeshjeve dhe as mes të akredituarve (fotografë, kameramanë etj.), madje i dënuar me “përjashtim të përjetshëm për të qendruar në çdo gradë apo kategori të FIGC-it”.

Prokurori i drejtuar nga Xhuzepe Çine synon të konstatojë shpejt se çfarë ka ndodhur dhe si. Xhanluka Pesoto, koordinator i stafit teknik të Juventusit, u dëgjua të mërkurën, i cili foli gjerësisht me Moxhin atë ditë në fushën e Çerçola. Ka gjasa që edhe Napoli të dëgjohet si përgjegjës për organizimin e ndeshjes.

Sport Federata Italiane e Futbollit ish-presidenti i Juventusit Luçiano Moxhi