Kuriozitete

18 kuriozitete interesante të pa ditura më parë, do ju lenë pa fjalë - Showbiz
Showbiz 5 Prill 2018, 06:01

18 kuriozitete interesante të pa ditura më parë, do ju lenë pa fjalë

Shkruar nga Pamfleti

18 kuriozitete interesante të pa ditura më parë, do ju lenë pa fjalë

Ndonjëherë na duket sikur dimë shumë përsa i përket gjërave që na rrethojnë dhe asgjë nuk do të na surprizojë më. Më poshtë kemi përzgjedhur 18 kuriozitete interesante të cilat do t’ju habisin.

1. Qumështi i hipopotamit është ngjyrë rozë.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

2. Mjalti i bletës nuk skadon asnjëherë.

3. Kandili i detit Turritopsis Netricula është e vetmja specie në tokë e cila është e pavdekshme.

4. Zemra e një balene blu është aq e madhe sa një njeri mund të notojë brenda arterieve.

5. Fyti i balenës e ka diametrin njësoj me një gomë makine.

6. Pesha e të gjitha mizave në mbare botën është e njëjtë me peshën e të gjithë njerëzve në tokë.

7. Oktapodi ka tre zemra.

8. Feng Shui është personi i parë i cili propozoi, që njerëzit të groposen në varre.

9. Në Saturn dhe Jupiter, shiu që bie është i përbërë nga diamante.

10. Qielli do të dukej kështu, në qoftë jupiteri do të kishte të njëjtën distancë sa hëna nga toka.

11. Në trupin tonë ka 10-fish më shumë baktere sesa në telefonat tanë.

12. Peshku mace ka 27,000 receptorë shijesh, që do të thotë 4 herë më shumë së një qënie humane

13. Kjo është ajo çka duket kur zmadhojmë rërën me mikroskop.

14. Askush nuk ka arritur kurrë të zbusë një elefant Afrikan.

15.Në foton e mëposhtme tregohet se si do të dukej flaka e qirit në tokë dhe në hapësirë ku graviteti është zero.

16. Kur njerëzit kanë mungesë gjumi , mund t’i shohin të gjithë armiqtë përqark.

17.Të gjithë na ka ndodhur që pasi kemi bërë dush të na jenë bërë gishtat me rrudha. Ky fenomen ndodh për faktin se kur lëkura merr më shumë lagështi seç duhet sipërfaqja bëhet e rrëshqitshme. Për të evituar sipërfaqen e rrëshqitshme lekura i kundër përgjigjet këtij fenomeni duke krijuar rrudha.

18. Gropa e vogël e cila është ndërmjet buzës së sipërme dhe hundës quhet Philtrum. Kjo krijohet kur fëmija është në barkun e nënës. Faqet rriten në mënyrë të pavarura nga njëra tjetra dhe takohen në mes afër hundës.

 

 

Funny