Momente kritike në Turqi, fëmija 3 vjeç shpëtohet gjatë natës; babai shpërthen në lot (Video) - Bota
Bota 8 Shkurt 2023, 08:36

Momente kritike në Turqi, fëmija 3 vjeç shpëtohet gjatë natës; babai shpërthen në lot (Video)

Shkruar nga Pamfleti
Momente kritike në Turqi, fëmija 3 vjeç shpëtohet

Një djalë tre vjeçar ishte mes njerëzve të nxjerrë nga rrënojat e ndërtesave të shembura në Turqi mbrëmë, ndërsa ekipet e shpëtimit po punonin në të gjithë vendin dhe fqinjin e tij, Sirinë.

Arif Kaan u bllokua nën pllaka betoni dhe armaturë në Kahramanmaras në temperatura nën zero, ndërsa shpëtimtarët prenë mbeturinat nga rreth tij, gjatë gjithë kohës duke u përpjekur të mos shkaktonin një tjetër shembje.

Babai i tij, Ertugrul Kisi, qau pasi Arifi u lirua dhe u dërgua me shpejtësi në një ambulancë.

Për momentin, emri i shpresës në Kahramanmaras është Arif Kaan”, deklaroi një reporter televiziv turk.

Por me një ditë të mbetur në atë që ekspertët e kanë quajtur 72 orët “kritike”, këto momente shprese pritet të ndodhin gjithnjë e më rrallë.

Dhe pasi të mbijetuarit janë shpëtuar, ata përballen me një krizë tjetër – të ftohtin. Shumë të mbijetuarve në Turqi u është dashur të flenë në makina, jashtë ose në strehimoret qeveritare.

Bota #Momente kritike në Turqi tërmeti