Petkoviç përgënjeshtron televizionin publik serb: Nuk ka asnjë marrëveshje për targat! - Kosova
Kosova18 Nëntor 2022, 10:57

Petkoviç përgënjeshtron televizionin publik serb: Nuk ka asnjë marrëveshje për targat!

Shkruar nga Pamfleti
Petkoviç përgënjeshtron televizionin publik serb: Nuk ka

“Nuk është arritur ndonjë marrëveshje për targat”. Kështu ka deklaruar Petar Petkoviç, drejtor i së ashtuquajturës “Zyrë për Kosovën”, në qeverinë e Serbisë.

Televizioni shtetëror i Serbisë kishte raportuar se marrëveshja është arritur. Por Beogradi e mohon këtë, megjithëse bisedimet për këtë çështje po vazhdojnë.

“Do të doja të mohoja fuqishëm publikimin e një lajmi absolutisht të rremë që është shfaqur jo vetëm në portalin e shërbimit publik serb, por edhe në emisionin e tyre kryesor të lajmeve, në edicionin e mëngjesit, ku thuhej se mbrëmë vonë kam rënë dakord me Bislimin për të zgjatur vlefshmërinë e targave ekzistuese KM për 10 muaj, dhe pastaj të kalohet në targa RKS, si dhe Asociacioni do të diskutohet në kuadër të propozimit franko-gjerman”, ka thënë Petkoviç.

Edhe zëvenëskyreministri i Kosovës, Besnik Bislimi, të enjten ka thënë se nuk ka marrëveshje. Ai gjithashtu ka thënë se Kosova ka dorëzuar shkresë në Bashkimin Evropian si propozime për çështjen e targave.

Më 21 nëntor vendimi i shkallëzuar i Qeverisë së Kosovës hynë në fazën e dytë – atë të gjobitjes. Lista Serbe ka paralajmëruar se gjoba e parë do të pasojë në rezistencë.

Prishtine #Nuk ka asnjë marrëveshje për targat! #Petkoviç përgënjeshtron televizionin publik serb

Kosova