Policia australiane arreston 6 shqiptarë dhe një agjent të pasurive të patundshme, kultivonin hashash në shtëpitë me qira - Kronike
Kronike30 Shtator 2022, 11:04

Policia australiane arreston 6 shqiptarë dhe një agjent të pasurive të patundshme, kultivonin hashash në shtëpitë me qira

Shkruar nga Pamfleti
Policia australiane arreston 6 shqiptarë dhe një agjent të

Policia australiane arreston 6 shqiptarë dhe një agjent të pasurive të patundshme, kultivonin hashash në shtëpitë me qira

Gjashtë shqiptarë janë prangosur nga autoritet në Australi për shkak se kishin ngritur disa shtëpi bari në zonat pranë Melburnit, ndërkohë që një sasi e madhe droge është sekuestruar.

Mediat australiane bëjnë me dije se një agjent i pasurive të paluajtshme është arrestuar nga hetuesit federalë pasi i gjente shtëpi shqiptarëve, të cilët më pas e mbushnin atë me kanabis.  Agjenti i pasurive të paluajtshme në Melburn, Joe Tumino, akuzohet se ka përdorur profesionin e tij për t’i siguruar katër prona me qira grupit kriminal në juglindje të Melburnit.

59-vjeçari dyshohet se synonte shtëpi në pronësi të investitorëve të huaj, të cilët nuk kishin gjasa të kryenin inspektime personalisht dhe ua jepte me qira anëtarëve të rrjetit të krimit të organizuar, të cilët i shndërruan në shtëpi për kultivimin e kanabisit.

Pamjet e marra nga hetuesit në një nga shtëpitë, tregojnë bimë kanabisi në vazo të futura në arkat e qumështit në një dhomë me ndriçim të dobët. Dyshemetë dhe muret janë të mbuluara me fletë plastike të bardha, me drita të instaluara në tavan.

Gjethja e trashë mbulon pjesën më të madhe të dhomës dhe një sistem vaditës i improvizuar i përbërë nga një fuçi dhe disa tuba gome janë ulur në një cep. Bombola të mëdha kimikatesh grumbullohen në një raft dhe tapeti dhe muret janë njollosur nga dheu dhe filigranët.

Policia Federale Australiane beson se Tumino punonte për 36-vjeçarin Avdi Molla, një ndërtues i Aspendale Gardens që besohet të jetë udhëheqësi i grupit kriminal. Hetuesit pretendojnë se Molla, i cili ka lindur në Shqipëri, është i lidhur me figura të njohura të krimit të organizuar ndërkombëtar në vendin e tij të lindjes dhe ishte duke koordinuar operacionin e kultivimit të drogës në periferi të Melburnit.

Oficerët e bastisën shtëpinë e Mollës qershorin e kaluar dhe gjetën një pajisje të aktivizuar me An0m, 270,000 dollarë cash dhe pesë orë dizajni të fshehura në një zgavër në çati. An0m ishte një aplikacion i koduar mesazhesh i zhvilluar dhe përdorur nga AFP dhe FBI për një goditje globale të krimit. Oficerët zbuluan gjithashtu më shumë se 80 bimë kanabisi, që peshonin së bashku 96 kilogramë, në dy shtëpi në Keysborough të lidhura me sindikatat. Ata arrestuan dy persona në lidhje me operacionin.

Dy shtëpi të tjera u zbuluan më vonë në Burwood East dhe Keysborough, ku gjetën më shumë se 20 bimë dhe 11 fidanë. Molla dhe dy bashkëpunëtorë të tjerë, 46-vjeçari Emiliano Paron dhe një grua 23-vjeçare nga Dandenong, u arrestuan më shumë se një vit më vonë, në gusht 2022. Molla akuzohej për drejtimin e aktiviteteve të një organizate kriminale, kultivimin e drogës.

Paron dhe gruaja u akuzuan për kultivimin e drogës.

Kronike #Avdi Molla #Melbourne Hashash policia australiane