Ushtria e Putinit humb edhe më shumë forca; Shërbimi i Sigurisë ukrainas kap 11 snajperistët rusë - Bota
Bota 7 Maj 2022, 07:35

Ushtria e Putinit humb edhe më shumë forca; Shërbimi i Sigurisë ukrainas kap 11 snajperistët rusë

Shkruar nga Pamfleti
Ushtria e Putinit humb edhe më shumë forca; Shërbimi i

Ushtria e Putinit humb edhe më shumë forca; Shërbimi i Sigurisë ukrainas kap 11 snajperistët rusë

Ushtria e Vladimir Putin-it është tronditur nga humbja e më shumë anëtarëve kyç të personelit, pasi 11 snajperistë rusë që qëlluan në pozicionet ukrainase u kapën nga forcat rivale në qytetin lindor të Kharkiv.

Presidenti rus ka kërkuar të rrisë presionin pasi ka dhënë miratimin për më shumë se 100,000 trupa që kaluan javë të tëra duke u grumbulluar kufirin ukrainas për të filluar më në fund pushtimin e fqinjit të tyre. Përparimi brutal i Moskës në Ukrainë ka lënë një realitet shkatërrimi në të gjithë vendin e shkatërruar nga lufta, me raketa që bien mbi qytetet e mëdha ndërsa mijëra vendas ikin për të shpëtuar jetën e tyre. Mirëpo, trupat ruse janë përballur me rezistencë të ashpër dhe të guximshme nga forcat ukrainase, duke pësuar viktima të rënda, përfshirë këtu edhe personel ushtarak të profilit të lartë, raporton media britanike Express.

Tani Putin ka pësuar një goditje tjetër të fortë pasi Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës thuhet se kapi 11 snajperistë rusë që kishin qëlluar mbi pozicionet e tyre.

“Shërbimi i Sigurisë informoi për operacionet e përditshme speciale në të gjithë Ukrainën. Gjatë një operacioni të tillë në rajonin e Kharkiv, u kapën 11 snajperë rusë të cilët qëlluan mbi pozicionet ukrainase”– shkroi në Twitter shërbimi i pavarur mediatik ukrainas, Hromadske Int.

Bota konflikti në Ukrainë rob lufte Shërbimi i Sigurisë ukrainas snajperistët rusë