Vettingu në politike

Vettingu në politikë, do t’i llogariten paratë e shpenzuara për operacione plastike e silikon Monës? Eshtë bërë nga e - Aktualitet
Aktualitet20 Prill 2018, 17:16

Vettingu në politikë, do t’i llogariten paratë e shpenzuara për operacione plastike e silikon Monës? Eshtë bërë nga e

Shkruar nga Pamfleti

Vettingu në politikë, do t’i llogariten paratë e shpenzuara për operacione plastike e silikon Monës? Eshtë bërë nga e para, ka kushtuar sa një vilë 4 katëshe

Po flitet shumë për Vettingun edhe në politikë. Për këtë fakt mazhoranca aktuale po përgatitet të ndërmarrë një nismë ligjore.

Kjo nismë e cila nuk shpresohet se do të ketë mbështetjen e të gjitha palëve politike, do ta përmbyllte tërë procesin e “Vettingut” të shoqërisë shqiptare.

U miratua ligji për Vettingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe deri më tani kanë dhënë dorëheqjen nga sistemi i drejtësisë për të anashkaluar verifikimin, 17 gjyqtarë dhe prokurorë.

Ndërkohë që për gjyqtarët dhe prokurorët deri më tani ka kaluar “klasën” në Vetting vetëm një gjyqtar, të tjerët kanë mbetur të gjithë për pasurinë.

Ndërsa me iniciativën e Ministrisë së Brendshme u miratua ligji për vettingun në Policinë e Shtetit. Përpos mazhorancës së PS këtë ligj e votoi dhe LSI.

Vota e LSI të kryesuar nga Monika Kryemadhi u dha dhe në kuadër të konseguencës së sulmeve ndaj Policisë së Shtetit që sipas saj ishte e inkriminuar.

Deri më tani janë mbi 70 policë të të gjitha rangjeve që janë cilësuar “mbetës” në Vetting. Por mbetja e tyre në rrjetën e verifikimit sipas deklarimit zyrtar ka ardhur për shkak të pamundësisë kohore për të grumbulluar gjithë dokumentacionin e kërkuar.

Madje është kërkuar dhe shtyrja në kohë e dorëzimit të dokumenteve nga efektivët e policisë.

Ndërkohë që nisma ligjore për Vettingun në politikë pritet të kundështohet nga opozita. Jo se e duan dhe të mazhorancës, por janë të detyruar që për inercinë e miratimit të reformës në drejtësisë dhe të Vettingut për drejtësinë dhe policinë të kërkojnë dhe Vetting në politikë.

Vettingu në politikë është shumë i thjeshtë. Mjafton një xhiro e plotë invetarizuese në fillim në të gjitha pasuritë publike, vilat e pallatet ku jetojnë plitikanët, hyrje daljet jashtë shtetit.

Njëherësh të kërkohet ndihmë dhe nga llogaria facebook që rivitalizon dhe të dhënat e fshira të fëmijëve të tyre që kalojnë jetë luksoze, me jahte e superjahte, me makina dhe shpenzime marramendëse.

Një pjesë e këtyre elementëve dhe personazheve kanë zënë dhe faqet e mediave, rozë dhe serioze për jetën luksoze që bëjnë me paratë e prindërve “rrogtarë”.

Ndërsa për kryetaren e LSI Monika Kryemadhi është shumë e lehtë të bëhet Vettingu.

Mjafton të bësh llogarinë e ndërhyrjeve plastike që ka bërë dhe silokonin që ka vënë, duke u bërë e tëra nga e para.

Ndërhyrje që sipas disa përllogaritjeve të thjeshta rezulton se kushton sa një pallat 4 katësh, por pa mobilime brenda.

Pa hyrë tek “unazat” e floririt në stomakun e Ilir Floririt, bashkëshortit të saj President, apo jetën luksoze të djalit të tyre adoleshent.

Ndaj pas miratimit të ligjit, vettingu në politikë është më i lehti, “peshqit” janë të gatshëm./Pamfleti.com


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

codramol
smile

Kryesore Monika Kryemadhi Silikoni Vettingu