Aktualitet 4 Prill 2022, 14:47

Tentativë vrasje dhe trafik droge, ekstradohen nga Franca e Kosova dy të shumëkërkuarit

Shkruar nga Pamfleti
Tentativë vrasje dhe trafik droge, ekstradohen nga Franca e Kosova dy

Tentativë vrasje dhe trafik droge, ekstradohen nga Franca e Kosova dy të shumëkërkuarit

Interpol Tirana ka ekstraduar nga Franca dhe Kosova, dy shtetas të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Bëhet fjalë për shtetasit Esmir Gabor alias Esmir Sherri, i shpallur në kërkim për vrasje të mbetur në tentativë, i cili u ekstradua nga Franca, si dhe shtetasi Shkëlqim Ismaili, i ekstraduar nga Kosova, i shpallur në kërkim për trafikim të lëndëve narkotike.

Njoftimi i policisë:

Vijon bashkëpunimi me homologët, për lokalizimin, kapjen dhe ekstradimin e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Ekstradohen nga Franca dhe Kosova, 2 shtetas të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Si rezultat i bashkëpunimit të ZQK Interpol Tirana me Interpol Paris, u bë ekstradimi nga Franca, i shtetasit Esmir Gabor, alias Esmir Sherri, 34 vjeç

“Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga ZQK Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë, me vendimin e datës 04.02.2021, i ka caktuar masën e sigurimit “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasja”, mbetur në tentativë dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve dhe municioneve luftarake”.

Rrethanat e ngjarjes: Shtetasi Esmir Gabor, alias Esmir Sherri, në janar 2021, në lagjen “Nënë Tereza”, Lezhë, ka tentuar të vrasë me armë zjarri shtetasin E. P.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve të Rënda në DVP Lezhë kanë ekzekutuar vendimin e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Lezhë, në ngarkim të këtij shtetasi, për veprat penale “Vrasja”, mbetur në tentativë dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve dhe municioneve luftarake”.

Gjithashtu, nga Interpol Tirana, falë bashkëpunimit me autoritetet ligjzbatuese kosovare, u bë ekstradimi nga Kosova drejt Shqipërisë, i shtetasit Shkelqim Ismaili, 49 vjeç.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga ZQK Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Pogradec, me vendimin e datës 13.08.2021, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”.

Rrethanat e ngjarjes: Shtetasi Shkelqim Ismaili, ishte shpallur në kërkim në kuadër të operacionit antidrogë të koduar “Hudënishti”, finalizuar më datë 08.08.2021, në Pogradec, si rezultat i të cilit u ndaluan 2 shtetas, u shpallën në kërkim 3 të tjerë dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 23 kilogramë lëndë e dyshuar narkotike kanabis, e destinuar për t’u trafikuar jashtë vendit.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Pogradec kanë ekzekutuar vendimin e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Pogradec, në ngarkim të këtij shtetasi, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”.

Aktualitet drogë ekstradim francë Kosove Vrasje