Bota 7 Shkurt 2023, 09:36

Tërmeti i fuqishëm, shkatërrohen mbi 5700 ndërtesa në Turqi

Shkruar nga Pamfleti

Mbi 5700 ndërtesa janë shembën në Turqi nga tërmeti që goditi zonën kufitare me Sirinë. Kjo është bërë e ditur nga krerët e AFAD-it, Autoriteti i Menaxhimit të Emergjencave dhe Fatkeqësive të Ankarasë, në përditësimin e fundit.

Ndërkohë kushtet e motit e bëjnë situatën edhe më dramatike, duke vështirësuar operacionin e kërkim-shpëtimit pasi ka reshje të dendura bore, reshje shiu, erëra të forta dhe temperatura të ulëta në zonat e prekura.

Autoritetet në përditësimin më të fundit njoftojnë se ka shkuat në mbi 4800 numri i viktimave nga tërmeti.

Nga ana tjetër rreth 23 mijë persona kanë mbetur të plagosur.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Bota Tërmeti në Turqi