Bota26 Shtator 2019, 18:16

Tërmeti në Stamboll, spikerja në studio tregohet e guximshme (Video)

Shkruar nga Pamfleti
Tërmeti në Stamboll, spikerja në studio tregohet e guximshme

Tërmeti në Stamboll, spikerja në studio tregohet e guximshme (Video)

Një burrë brenda një xhamie ka qenë një nga personat të cilët janë zënë të befasuar kur një tërmet i fuqishëm ka goditur qytetin e Stambollit në Turqi.

Përveç tij, edhe një spikere e një emisioni televiziv është gjendur në një moment të sikletshëm, në ato momente.

Megjithatë, siç edhe mund të shihet në pamje, ajo jo që largohet nga aty, por tenton edhe të qetësojë të tjerët.

Kanë qenë këto dy momente që janë publikuar reagimet e tyre nga përdorues të rrjeteve sociale.

Një tërmet i fuqishëm prej 5,7 ballësh ka goditur Stambollin të enjten, për të cilin është raportuar se ka shkaktuar vetëm disa dëme të vogla materiale, si dhe panik të çastit në qytet.

Presidenca e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) tha se tërmeti goditi jug-perëndimin e Stambollit në Detin Marmara në orën 2:00 pasdite.

Turqia ka pësuar tërmete shkatërruese në të kaluarën, përfshirë një afër Stambollit në 1999 që vrau më shumë se 17,000 njerëz në rajonin më të madh.

Turqia është ndër vendet më sizmike aktive në botë, pasi ndodhet në disa linja aktive defektesh, ku një nga ato më potencialisht shkatërruese është Pika e Anatolisë Veriore (NAF), pika e takimit e pllakave tektonike të Anadollit dhe Euroazisë./ZËRI

 

لحظة وقوع الزلزال الذي ضرب مدينة #اسطنبول داخل إستديو تلفزيون تركي !https://t.co/sy7Q6nEAU1#تركيا #İstanbul#Turkey #earthquake pic.twitter.com/kVAqTfZDdR

— nbnlebanon (@nbntweets) September 26, 2019

Bota Presidenca e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave spikerja tërmeti në Stamboll