Bota 7 Shkurt 2023, 11:18

Tërmeti në Turqi, OBSH: 23 milionë të prekur, mes tyre 1.4 milionë fëmijë

Shkruar nga Pamfleti
Tërmeti në Turqi, OBSH: 23 milionë të prekur, mes tyre 1.4

Adelheid Marschang, oficeri i lartë i Emergjencave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), ka deklaruar se rreth 23 milionë njerëz parashikohet të jenë poshtë rrënojave mes tyre përfshirë 1.4 milionë fëmijë.

Siria dhe Turqia u pasuan nga pasgoditje që shkatërruan mijëra ndërtesa.

Marschang tha se Turqia kishte një kapacitet të fortë për t’iu përgjigjur krizës, por se nevojat kryesore të paplotësuara në afat të menjëhershëm dhe afatmesëm do të ishin përtej kufirit në Siri, tashmë duke u përballur me një krizë humanitare shumëvjeçare për shkak të luftës civile dhe një shpërthimi kolere.

“Kjo është një krizë në krye të krizave të shumta në rajonin e prekur, ajo tha në takimin e bordit të organizatës në Gjenevë. Në të gjithë Sirinë , nevojat janë më të lartat pas gati 12 vitesh krize të zgjatur, komplekse, ndërsa financimi humanitar vazhdon të bjerë”, tha ai.

OBSH tha se po dërgonte furnizime emergjente, duke përfshirë  komplete kirurgjikale urgjente, dhe po aktivizonte një rrjet ekipesh mjekësore emergjente.

“Tani është një garë me kohën”, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ai tha se OBSH ishte veçanërisht e shqetësuar për zonat e Turqisë dhe Sirisë ku nuk kishte asnjë informacion që nga tërmeti i së hënës.

Bota Adelheid Marschang OBSH