Bota 6 Shkurt 2023, 10:59

Tërmeti në Turqi, Ursula von der Leyen: Evropa do ndihmojë me çdo mënyrë që mundet

Shkruar nga Pamfleti
Tërmeti në Turqi, Ursula von der Leyen: Evropa do ndihmojë me

Tërmeti në Turqi, Ursula von der Leyen: Evropa do ndihmojë me çdo mënyrë që mundet

Presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen ka reaguar pas tërmetit në Turqi duke shprehur solidaritetin për popullin e prekur dhe duke thënë se BE do të japë mbështetjen e saj në çdo mënyrë që mundet.

“Ne qëndrojmë në solidaritet të plotë me popullin e Turqisë dhe Sirisë pas tërmetit vdekjeprurës që goditi mëngjesin e sotëm. Ne vajtojmë me familjet e viktimave.

Mbështetja e Evropës tashmë është në rrugë e sipër dhe ne jemi të gatshëm të vazhdojmë të ndihmojmë në çdo mënyrë që mundemi”, shkroi Ursula von der Leyen në Twitter.

We stand in full solidarity with the people of Türkiye and Syria after the deadly earthquake that hit this morning.

We mourn with the families of the victims.

Europe’s support is already on the way and we stand ready to continue helping in any way we can. https://t.co/inPsoE5hXf

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 6, 2023

Bota “Ndihmë” Evropa Termet ne Turqi Ursula von der Leyen