Bota13 Shkurt 2023, 14:08

Tërmeti, rindërtimi mund t'i kushtojë Turqisë 84 miliardë dollarë

Shkruar nga Pamfleti

Tërmeti më i keq i Turqisë në pothuajse një shekull ka lënë një gjurmë shkatërrimi që mund t’i kushtojë Ankarasë deri në 84.1 miliardë dollarë, ka thënë një grup biznesi.

Raporti i Konfederatës Turke të Ndërmarrjeve dhe Biznesit tha se kostoja do të përfshinte 70.8 miliardë dollarë të mundshëm nga riparimi i mijëra shtëpive, 10.4 miliardë dollarë nga humbja e të ardhurave kombëtare dhe 2.9 miliardë dollarë nga humbja e ditëve të punës.

Ai tha se kostot kryesore do të ishin rindërtimi i banesave, linjave të transmetimit dhe infrastrukturës dhe plotësimi i nevojave afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata për strehim të qindra mijërave të mbetur pa shtëpi.

Presidenti turk Tajip Erdogan ka thënë se shteti do të përfundojë rindërtimin e banesave brenda një viti dhe qeveria po përgatiste një program për të “ta bërë vendin të ngrihet sërish në këmbë”.

Deri tani numri i viktimave në Turqi dhe Siri pas tërmetit shkatërrimtar të së hënës së shkuar ka shkuar në të paktën 36,217.

Bota #Tëermeti në Turqi 84 miliardë dollarë dëme