Bota 7 Shkurt 2023, 23:01

Tërmeti/ Shkon në mbi 7300 numri i viktimave; të mbijetuarit në luftë me të ftohtin

Shkruar nga Pamfleti

Rëndohet bilanci i tërmetit në Turqi. Sipas të dhënave më të fundit, deri më tani në total kanë ndërruar jetë 7,366 njerëz në Turqi dhe Siri.

Numri i të vdekurve në Sirinë e kontrolluar nga rebelët është rritur në 1,120 në momentet e fundit. Ndërkohë, të paktën 812 persona kanë vdekur në zonat qeveritare. Në Turqi raportohet se kanë ndërruar jetë 5,434 persona.

UNICEF ka njoftuar se spitalet në Siri janë “absolutisht të mbingarkuara”.

Angela Kearney tha se spitalet janë plot me pacientë me trauma, kocka të thyera dhe probleme të tjera, ndërsa shumë të tjerë po shkojnë gjithashtu në spital për të kërkuar ndihmë për traumën mendore që pësuan kur goditi tërmeti.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Duke përshkruar skenën në Aleppo kur tërmeti goditi të hënën, Kearney tha se fëmijët që tashmë janë traumatizuar nga lufta ishin “të hutuar dhe nuk e dinin se çfarë po ndodhte.”

Ndërsa ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar tha të martën se rreth 7,500 ushtarë turq po punojnë në rajonin e tërmetit për të ndihmuar në operacionet e shpëtimit. Akar tha gjithashtu se do të ketë 1,500 personel shtesë në ekip të mërkurën. Ai shtoi se 75 avionë ushtarakë u dërguan në rajon.

Një banor tha se disa fëmijë janë shumë të frikësuar për të qenë brenda dhe në vend të kësaj po flenë në makina në temperatura të ftohta.

Mustafa, 41 vjeç, tha: “U zgjova nga zhurma e televizorit që ra në tokë. Mora shpejt pesë fëmijët dhe familjen dhe u largova nga ndërtesa. Aktualisht jemi duke qëndruar në kontejnerë të parafabrikuar ku janë mbi 20 fëmijë dhe familjet e tyre, të cilët kanë nevojë për mbështetje. Ne nuk kemi akses në gaz, energji elektrike dhe shërbimet bazë. Të gjithë jemi të shqetësuar. Djali i kushëririt tim është shumë i frikësuar për të qenë në zona të mbyllura dhe tani do të flejë vetëm në makinë”, tha ai.

Sipas ekspertëve, 72 orët e para janë kritike dhe nesër duket se plotësohet ky afat. Çka rrit frikën se do kemi shumë viktima. OBSH shprehet se numri mund të shkojë në 20 mijë.

Bota Bilanci tërmeti TURQI