Bota 7 Shkurt 2023, 07:54

Tërmeti tragjik, e gjithë bota solidarizohet me Turqinë e Sirinë; vendet që kanë ofruar ndihmë deri më tani

Shkruar nga Pamfleti
Tërmeti tragjik, e gjithë bota solidarizohet me Turqinë e

Ekipet e shpëtimit, zjarrfikësit, mjekët, inxhinierët dhe pajisjet e specializuara nga dhjetëra vende nga e gjithë bota i kanë vënë në dispozicion Turqisë dhe Sirisë për të përballuar pasojat dramatike të tërmetit.

Njoftimi i fundit vjen nga presidenti i Koresë së Jugut, Yoon, i cili ka urdhëruar largimin e ekipeve të shpëtimit dhe pajisjeve mjekësore emergjente drejt Turqisë dhe Sirisë, shkruan “BBC”.

Lista e shteteve që kanë ofruar ndihmë:

– Bashkimi Evropian ka mobilizuar ekipet e kërkim-shpëtimit për të ndihmuar Turqinë, ndërsa sistemi satelitor Copernicus është aktivizuar për të ofruar shërbime të hartës emergjente. Të paktën 13 shtete anëtare kanë ofruar ndihmë, ndërsa BE thotë se është e gatshme t’i ofrojë ndihmë Sirisë përmes programeve të saj të ndihmës humanitare.

– Shtetet e Bashkuara po koordinojnë ndihmën e menjëhershme të aleatit turk në NATO, dërguan ekipe kërkim-shpëtimi me qen shpëtimi, zjarrfikës, inxhinierë, ndërsa organizatat humanitare të mbështetura nga SHBA po i përgjigjen emergjencës në Siri.

 – Ekipet e shpëtimit po mbërrijnë në Siri nga Rusia. Në zonat ku Moska ka një prani ushtarake, 10 njësi janë tashmë aktive për rreth 300 njerëz që punojnë mes rrënojave në kërkim të të mbijetuarve. Rusët kanë ngritur gjithashtu pika shpërndarjeje dhe ndihmë humanitare. Rusia i ka ofruar ndihmën e saj edhe Turqisë, e cila ka pranuar.

– Duke lënë mënjanë rivalitetet dhe tensionet, ushtria izraelite po dërgon ekipe kërkim-shpëtimi në Turqi, rreth 150 persona duke përfshirë inxhinierë, personel mjekësor dhe të specializuar të llojeve të ndryshme. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se ai pranoi kërkesën e Sirisë për ndihmë, të pranuar përmes kanaleve zyrtare diplomatike (të dy vendet nuk kanë marrëdhënie diplomatike).

– Rivali rajonal i Turqisë për një kohë të gjatë, Greqia, po dërgon një ekip prej 21 personash, dy qen shpëtimi dhe një automjet të veçantë kërkim-shpëtimi.

-Shqipëria ka dërguar gjithashtu një ekip prej 53 anëtarë personeli mjekësor dhe specialistë të grupeve të kërkim-shpëtimit dhe 7 mjete janë nisur drejt Turqisë për t’u ardhur në ndihmë të prekurve nga tërmeti tragjik që ka shkaktuar me mijëra viktima.

-Qeveria e Kosovës ka marrë vendimin për të dërguar një grup ushtarësh të Forcave Speciale të Kosovës në Turqi për të ndihmuar pas tërmetit shkatërrimtar që goditi Turqinë dhe Sirinë.

– Gjermania, përmes Ministrisë së Jashtme, po koordinon ndihmën me partnerët evropianë dhe po përgatitet të dërgojë gjeneratorë, tenda, batanije dhe pajisje për trajtimin e ujit. Berlini i ka ofruar gjithashtu Ankarasë ndihmë nga ekipet e saj të mbrojtjes civile. Organizata ndërkombëtare Search and Rescue Germany po ngre një mision të përbërë nga mjekë dhe ekipe shpëtimi.

– 76 specialistë të kërkim-shpëtimit po mbërrijnë në Turqi nga Mbretëria e Bashkuar, së bashku me personelin mjekësor të urgjencës. Mbretëria e Bashkuar është në kontakt me Kombet e Bashkuara për ndihmë për Sirinë.

Ndër vendet që marrin pjesë në operacionin madhor në mbështetje të Turqisë dhe Sirisë janë edhe Libani, Jordania, Egjipti, Zvicra, Republika Çeke, Japonia, Meksika, Austria, Spanja, Franca, Polonia, Rumania, Kroacia, Serbia, Mali i Zi, Moldavia. Dhe Italia: Mbrojtja Civile ka dërguar ekipe zjarrfikëse, ndërsa aviacioni ushtarak parashikon transportin e personelit mjekësor dhe pajisjeve në zonat e prekura nga ndërhyrja.

Kryeministri australian Anthony Albanese ka deklaruar se qeveria e tij do të sigurojë një ndihmë “fillestare” prej 10 milionë dollarë australianë për të mbështetur Turqinë dhe Sirinë që u prekën nga tërmeti fatal.

“Ndihma e Australisë do të synojë ata që kanë nevojë më të madhe,” tha ai, duke shprehur ngushëllimet e tij për të prekurit.

Kryeministri i Zelandës së Re, Chris Hipkins, i cili po viziton Australinë, gjithashtu njoftoi se qeveria e tij do të mbledhë 1.5 milionë dollarë të Zelandës së Re (0.94 milion dollarë; 0.79 milion £) në ndihmë.

Po ashtu ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba ka njoftuar se Ukraina mund të dërgojë disa dhjetëra punëtorë shpëtimi në Turqi për të ndihmuar në pastrimin e rrënojave pas tërmetit.

“Ne kurrë nuk bëjmë asgjë që dëmton interesat e Ukrainës. Prandaj, falë disa dhjetëra shpëtimtarëve ukrainas, ne do të jemi në gjendje të ndihmojmë Turqinë, fqinjin tonë, mikun tonë, pa dëmtuar aftësitë e shërbimeve të shpëtimit në Ukrainë,” tha Kuleba.

 

Bota Tërmeti tragjik në Turqi