Aktualitet13 Gusht 2022, 15:01

TikTok drejton "gjuetarët e pazareve" për pushime në Shqipëri, The Times: Plazhet përrallore, një objektiv i ri për turistët

Shkruar nga Pamfleti

The Times: TikTok drejton "gjuetarët e pazareve" për pushime në Shqipëri

Plazhet përrallore dhe ushqimet e lira u kanë dhënë turistëve një objektiv të ri,,, Gjatë 7 muajve të parë këtij viti, rreth 90 mijë vizitorë nga Britania e Madhe kanë hyrë në Shqipëri. Kjo vjen falë shtrimit të linjave direkte të udhëtimit, por edhe promovimit që i bëhet plazheve shqiptare dhe kostos së tureve drejt vendit tonë përmes rrjeteve sociale si TikTok

Shkruan The Times

Ujëra të pastër kristal, vende të trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe rastësisht dëgjohen zëra britanikë. Shqipëria po përpiqet të luftojë krimin e organizuar dhe po përballet me Greqinë dhe Kroacinë për turizmin që po lulëzon sërish pas pandemisë. Linjat ajrore po rrisin fluturimet, kompanitë e pushimeve po prezantojnë ture të reja dhe grupet kryesore të hoteleve po prezantojnë prona të reja në vend. Ekspertët e udhëtimit thonë se media sociale është një forcë e fortë që lidhet me rritjen e interesit.

“Ka shumë përdorues të mëdhenj të mediave sociale dhe kanë përfituar nga kjo. Në të kaluarën shumë interes ishte nga njerëzit që do të zbulonin Shqipërinë si vend me të kaluar komuniste. Tani e shohin në foto, dëgjojnë për të dhe e kuptojnë se është vend mahnitës për bregdetin dhe bukurinë natyrore,” tha Ellie Marr, një specialiste për Shqipërinë në Regent Holidays.

Videot e TikTok që shfaqin Ksamilin, një vendpushim plazhi me ujëra të kristalta, janë parë më shumë se 60 milionë herë. Ellie Marr, e cila sapo është kthyer nga pushimet e saj familjare në vend, tha se ishte diversiteti i peizazheve, duke përfshirë vijën e bukur bregdetare, që e tërhoqi atë.

“Për sa i përket peizazhit, është një kombinim i Greqisë, Kroacisë dhe Malit të Zi. Plus ka një histori vërtet magjepsëse që, me të kaluarën e afërt komuniste, e bën atë tepër intriguese”, tha Marr.

Skyscanner, platforma më e madhe e prenotimeve të fluturimeve në botë, tha se rezervimet për në Shqipëri janë rritur 96 për qind, krahasuar me të njëjtën periudhë të 2019-ës, viti i fundit i udhëtimeve para pandemisë. EasyJet kishte planifikuar të nisë fluturime direkte tre herë në javë nga Gatwick në Tiranë, në maj 2020, por kjo u vonua për shkak të pandemisë. Linja ajrore tani bën fluturime direkte gjashtë herë në javë.

Në të gjitha linjat ajrore numri i fluturimeve drejt vendit është rritur. Në korrik 2019, 76 fluturime, me 14,000 pasagjerë, u nisën nga Britania e Madhe për në Shqipëri, sipas Cirium, një kompani analitike fluturimi. Ky numër u rrit në 207 muajin e kaluar, me 39,600 vende.

“Kroacia, Mali i Zi dhe Sllovenia kanë qenë të gjithë jashtëzakonisht të zënë këtë verë me disponueshmërinë në fund“- tha Tom Barber, bashkëthemeluesi i kompanisë Original Travel që bën matjen e fluksit të turistëve.

“Jemi të sigurt se do të fillojë të ketë një vërshim në Shqipëri. Sigurisht që ne po e shtyjmë atë si një alternativë dhe si një opsion i shkëlqyeshëm për një pushim me makinë me shumë aventura”, vijoi Tom.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

ToursByLocals, e cila operon në disa vende të Evropës, ka dëshmuar një rritje gjatë muajve të fundit të britanikëve që rezervojnë ture për pushime në Shqipëri. Në rritje janë turet në qytetin e Korçës, si dhe udhëtimet shumëditore në “Rivierën Shqiptare” që përfshin plazhet e Durrësit, qytetit të Vlorës, Parkut Kombëtar të Llogarasë dhe qendrës së trashëgimisë botërore të UNESCO-s në Butrint.

Celia Silvani, 31 vjeç, e cila ka rezervuar një udhëtim për në fund të muajit, tha: “Jam frymëzuar nga numri i TikTok-save që kanë parë në faqen time ‘For You’ për rivierën shqiptare. Duket absolutisht mahnitëse dhe pak më ndryshe nga disa prej pjesëve më të njohura të turizmit masiv të Evropës, ku nuk më pëlqen të shkoj.”

Silvani dhe bashkëshorti i saj do të shkojnë në Ksamil dhe Sarandë. “Ne do të fluturojmë për në Korfuz dhe do të marrim tragetin atje, kështu që do të arrijmë të kombinojmë dy vende në një udhëtim. Jam shumë e emocionuar dhe shpresoj që të përmbush pritshmërinë time shumë të madhe të bazuar në TikTok.”

Një tjetër faktor nxitës i kërkesës, janë çmimet e ulëta në Shqipërisë.

“Është me të vërtetë një nga destinacionet ku mund të shpenzosh më pak në Evropë. Ju mund të gjeni një vakt me tre pjata për 10 euro në disa vende. Plus, mund të gjeni një gotë verë për 2 euro dhe një birrë për 1,50 euro”, tha Marr. “Plus, ju mund të merrni gota verë për 2 € dhe një birrë për 1,50 €. Nuk duket se kjo ndodh askund më.”

Ju mund të vizitoni. EasyJet ka tarifa Gatwick-Tiranë në tetor nga 34,99 £. Wizzair gjithashtu fluturon atje. Albawings po shet fluturime nga Stansted nga 50,99 € (43,50 £), ndërsa British Airways që fluturon nga Heathrow nga 60 £ – dhe të gjitha biletat janë vajtje, që do të thotë se mund të vizitoni lirisht pa u kushtëzuar në kohë për kthimin. Nga Tirana, është rreth 45 minuta me makinë deri në qytetin e plazhit të Durrësit, ose një udhëtim 5-orësh dredha-dredha deri në Sarandë, në skajin jugor të rivierës shqiptare.

Qëndrimet me stil në Shqipëri nuk janë tepër të shtrenjta, thonë kompanitë e pushimeve. Në veri të Sarandës, ato varjojnë nga 415 £ deri 876 £ në për shtatë netë në Booking.com.

Ushqimi varjon rreth ushqimeve të detit, ushqime deti dhe më shumë ushqime deti – Liqeni i Butrintit është një burim kryesor i midhjeve. Pica është kudo, së bashku me pjatat me makarona, e gjitha kortezi e Italisë fqinje. Shijet greke dhe ballkanike janë gjithashtu të njohura. Karbohidratet janë një ide e mirë, pasi shqiptarëve u pëlqen të ushqehen rëndshëm – turistët këshillohen të provojnë rakinë një prodhim vendas, por sigurohuni ta merrni qetë-qetë.

Çfarë mund të blini me paratë tuaja:
Shqipëri

Vakti me tre pjata për dy në restorant të nivelit të mesëm: 22 £ (3,000 lekë)
Birrë vendase (0,5 litër): 1,10 £ (150 lekë)
Shishe verë në supermarket (mesatarja): 5,30 £ (728 lekë)

Spanjë
Vakt me tre pjata të nivelit të mesëm për dy: 42,32 £ (50 €)
Pije birrë shtëpiake (0,5 litër): 2,12 £ (2,50 €)
Shishe verë në supermarket: 4,23 £ (4,99 €)

Greqi
Vakt me tre pjata të nivelit të mesëm për dy: 33,86 £ (40 €)
Pije birrë shtëpiake (0,5 litër): 3,39 £ (4 €)
Shishe verë në supermarket: 5,08 £ (6 €)

/ Përshtati në shqip: Pamfleti

Aktualitet Britani Turizëm