Sport 2 Tetor 2022, 16:21

Tragjedia më e madhe e ndodhur në një fushë futbolli, 174 të vdekur dhe 180 të plagosur, mes tyre edhe fëmijë (Video)

Shkruar nga Pamfleti
Tragjedia më e madhe e ndodhur në një fushë futbolli, 174

Tragjedia më e madhe e ndodhur në një fushë futbolli, 174 të vdekur dhe 180 të plagosur, mes tyre edhe fëmijë (Video)

Të paktën 174 persona kanë vdekur si pasojë e shtypjes në një stadium futbolli në Indonezi. Rreth 180 persona po ashtu janë lënduar, pasi ekipi vendas Arema FC humbi ndaj një prej rivalëve kryesorë. 

Stadiumi në Malang, në Javën Lindore ishte i stërmbushur, kur tifozët filluan trazirat. 

Nanti-nanti mah kalau musim depan laga derby kaya Persib vs Persija terus Persebaya vs Arema dls, mending gausah ada penonton yg dari luar pulau biar ga nambah-nambah lg korban jiwa kya begini anjir rusuh. Udh lebih dari 50 nyawa melayang cuma gara-gara pertandingan bola yaelahhh pic.twitter.com/w9DKL4mF2U

— Rrrrrr. (@Pineapplecute_) October 1, 2022

Policia përdori gaz lotsjellës me qëllim që të largonte tifozët nga fusha dhe ata nisën të iknin dhe për pasojë të shtypnin njëri-tjetrin. 

Fillimisht u raportua se 130 kishin vdekur, por Emil Dardak, zëvendës-guvernator në Java, më vonë u shpreh se numri i viktimave kishte arritur në 174, mes tyre edhe fëmijë, duke shtuar se edhe 11 persona kanë pësuar lëndime serioze. 

Nanti-nanti mah kalau musim depan laga derby kaya Persib vs Persija terus Persebaya vs Arema dls, mending gausah ada penonton yg dari luar pulau biar ga nambah-nambah lg korban jiwa kya begini anjir rusuh. Udh lebih dari 50 nyawa melayang cuma gara-gara pertandingan bola yaelahhh pic.twitter.com/w9DKL4mF2U

— Rrrrrr. (@Pineapplecute_) October 1, 2022

Presidenti Joko Widodo ka urdhëruar të ndërpriten të gjitha lojërat në ligën kryesore të Indonezisë, derisa të kryhet hetim për këtë ngjarje. 

Penembakan gas air mata salah satu penyebab puluhan jiwa tewas di stadion kanjuruhan. STOP KOMPETISI ATAS DASAR KEMANUSIAAN! Cc @jokowi @Kiyai_MarufAmin pic.twitter.com/O5kgtSbgK7

— Instagram @akmalmarhali20 (@akmalmarhali) October 1, 2022

Sport Arema FC futbolli indonezian