Sport 8 Gusht 2018, 11:31

Trajneri i Romës: Mos gjykoni nga miqësoret, keni për të na parë në kampionat!

Shkruar nga Pamfleti
Trajneri i Romës: Mos gjykoni nga miqësoret, keni për të na

Eusebio Di Francesco pranon se Roma mund të përmirësojë “shumë gjëra”, pasi humbjes 2-1 nga Real Madrid. “Giallorossi” përfundoi turneun para parasezonal të USA me një humbje kundër kampionëve evropianë në New Jersey. Duke folur pas këtij turner, tekniku Di Francesco “sfidoi” lojtarët e tij për të treguar më shumë sigurin në mbrojtje.

“Unë mendoj se skuadra ime nuk është fare në 100 përqind të formës, por kjo është në rregull. Është fillimi i sezonit që ka rëndësi, “tha Di Francesco për faqen zyrtare të Romës.

“Ne kemi punuar shumë, ngarkesa e punës ka qenë e vështirë për disa javë dhe kjo ka ndikuar në këmbë. Ka qenë një turne i gjatë, shumë udhëtime të përfshira dhe zgjedhjet që kemi bërë janë bërë me idenë e marrjes së të gjithëve në 100 për qind në kohë për ndeshjen e parë të sezonit.

“Ka shumë gjëra të cilat mund të përmirësohen. Ne ishim duke luajtur një ekip të madh, ndoshta më të mirët në botë dhe  mund të bënim më mirë me disa nga mbrojtjet gabimet në mbrojtje, veçanërisht në fillim.

Roma e mbajti vetëm 34 përqind topin në takimin kundër “Los Blancos dhe kishin goditur kuadratin vetëm 2 herë, por Di Francesco nuk beson se këto statistika tregon historinë e plotë të sfidës.

“Këto ndeshje janë të rëndësishme për të vënë në praktikë atë që bëjmë në seancat stërvitore. Statistikat nuk pasqyrojnë atë që kemi bërë në fushë, në të dyja pjesët mund të kemi bërë më shumë situata të ndryshme”,- përfundoi strategu italian.

Sport Di Francesco Roma Serie A