Aktualitet25 Maj 2019, 20:37

Tre barishtet shëruese për veshkat, më të mira se ilaçet

Shkruar nga Pamfleti
Tre barishtet shëruese për veshkat, më të mira se

Tre barishtet shëruese për veshkat, më të mira se ilaçet

Të gjithë i njohim funksionet e veshkës dhe se sa të rëndësishme janë ato për trupin e njeriut.

Veshkat janë dy organe çift në formën e kokrrave të fasules të vendosura në dy anët e shtyllës kurrizore, menjëherë poshtë zgavrës abdominale.

Veshkat luajnë një rol shumë të rëndësishëm në sekretimin e hormoneve të caktuara dhe rregullojmë tensionin e gjakut dhe filtrojnë toksinat e ndryshme që hyjnë në organizëm.

Si çdo pjesë tjetër e trupit, edhe veshkat kanë nevojë për pastrim në mënyrë që të largohen të gjitha toksinat e dëmshme për trupin.

Ekspertët e gazetës “Super Shëndeti” na kanë përgatitur një plan detoksifikimi korrekt, që edhe shërojnë veshkat:

Këtu janë bimët dhe ushqimet që mund të të pastrojnë veshkat: Së pari, kur është fjala për bimët, tre barishtet më të mira për pastrimin e veshkave janë hithra, rrodhja dhe majdanozi, të cilat janë më të mira se ilaçet farmaceutike për këtë organ.

1. HITHRA

Hithrat janë vërtet të pasura në vitaminë C dhe kjo barishte është vërtetuar se ndihmon në fillimin e filtrimit të lëngjeve shtesë, përmes veshkave.

Është përdorur për shekuj si ilaç i veshkave dhe barishte shëruese.

Kështu që ju duhet të filloni të përdorni hithër.

Ne rekomandojmë që ta merrni atë si një çaj dhe pini tre gota çaj hithrash në ditë.

2. RRËNJËT E RRODHES

Gjithashtu, një çaj tjetër që mund të përzihet është çaji i rrënjëve të rrodhes.

Diuretikët stimulojnë veshkat dhe ndihmojnë trupin të heqë qafe lëngun e tepërt, kryesisht ujin dhe natriumin.

Rrënja e rrodhes është një diuretik natyror, kështu që përmes konsumit tës aj, ju mund ta ndihmoni natyrshëm dhe lehtësisht trupin tuaj për të eliminuar ujin e tepërt, duke rritur prodhimin e urinës.

Duke rritur shkallën e urinimit, rrënja e rrodhes mund të ndihmojë për të hequr mbeturinat nga gjaku dhe trupi.

Nëse keni probleme me mbajtjen e lëngjeve, duhet të pyesni mjekun tuaj për të provuar rrënjën e rrodhes para përdorimit të produkteve me recetë.

3.MAJDANOZI

Një nga produktet natyrale për të pastruar veshkat është majdanozi.

Majdanozi është një ndër erëzat më të çmuara përsa i përket vlerave ushqyese që përmban.

Është i pasur me vitaminë A, të gjitha vitaminat e grupit B si (B1, B2, B3, B5, B6 dhe B9), vitaminë K, acid folik, postas, kalcium, zink, hekur dhe magnez.

Majdanozi është i pasur me flavonoide, ku ndër më kryesorët përmendim miricetinën.

Kjo e fundit ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë në uljen e sheqerit në gjak, i cili është përgjegjës kryesor për shfaqjen e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

Vetitë anti-inflamatore të majdanozit përmirësojnë shëndetin kardiovaskular dhe pengojnë inflamacionin dhe oksidimin e arterieve.

– Lani në ujë të bollshëm 500 gr majdanoz.

Pasi të ketë kulluar, fshijeni me letër kuzhine dhe priteni në madhësi të çfarëdoshme.

Vendosni në zjarr 1.5 litra ujë dhe lëreni të vlojë për disa minuta.

Ulni temperaturën e vlimit dhe shtoni nga pak majdanozin.

Lëreni të ziejë për 30-40 minuta.

Më pas, hiqeni nga zjarri dhe prisni deri sa të ftohet.

Kullojeni me kujdes dhe përbërjen hidheni në një shishe qelqi që duhet të rrijë gjithmonë në frigorifer.

Pini një gotë çaj në ditë dhe do të filloni të vini re kripërat e tepërta dhe toksinat do të dalin nga trupi juaj me anë të urinës.

Majdanozi është gjithashtu një diuretik shumë i fuqishëm dhe në këtë mënyrë ai mund të largojë lëngjet e tepërta nga trupi dhe ka veti dobësuese.

Si të ndërtoni skemën ushqimore për problemet me veshkat

Veshkat tuaja janë përgjegjëse për trupin tuaj dhe detoksifikojnë dhe çlirojnë toksina të caktuara dhe gjithashtu e bëjnë balancimin e lëngjeve në trupin tuaj, gjë që është shumë e rëndësishme për qarkullimin dhe madje edhe për bilancin mikrobial në trupin tuaj.

Pra, kur fillojmë të shikojmë shëndetin e veshkave, ju zakonisht dëshironi të konsumoni ushqime të dendura ushqyese, siç janë ushqimet e larta antioksiduese dhe ushqimet e pasura me elektrolite.

Pra, mbani në mend, nëse doni të shëroni veshkat tuaja, ju duhet të konsumoni ushqime që janë të larta në elektrolite dhe antioksidantë.

Meqë ra fjala, një pastrim i veshkave është i vlefshëm për këdo që ka simptoma të gurit në veshka.

1. FRUTA TË PASURA ME ANTIOKSIDANTË

Le të flasim për frutat më të mira në mënyrë specifike për veshkat.

Ato janë boronicat. Boronicat janë një alternativë e mirë për shkak se ata parandalojnë dhe trajtojnë ITU-të (Infeksionet e Traktit Urinar), të cilat me të vërtetë janë të shumta në veshka.

Pra, duke pirë lëng boronice gjatë gjithë ditës, ose duke bërë një lëng në mëngjes dhe duke hedhur boronica atje, të ngrira apo të freskëta, është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar një pastrim të veshkave

Në rastin ideal, nëse do të bëni një pastrim të veshkave, ju duhet të pini lëng selinoje së bashku me lëngun e boronicës.

Këto janë dy gjërat më të mira, ndërsa po pastroni veshkat tuaja.

Ata punojnë në mënyrë fantastike bashkë, dhe ashtu si boronica, edhe selinoja është një ITU.

Ndërkohë, boronica përmban resveratrol, një antioksidant shumë specifik, i cili eliminon acidin urik.

Resveratroli është një nga komponimet më të rëndësishme për shëndetin e veshkave.

2. PANXHAR

Gjëja tjetër që ju duhet të bëni gjatë pastrimit të veshkave është të shtoni ushqime të caktuara në dietën tuaj që mbështesin veshkat dhe gjithashtu ndihmojnë trupin tuaj të rrisë qarkullimin.

Një ndër to është panxhari.

Panxhari është i pasur në atë që quhet NO2, oksid nitrik, i cili është me të vërtetë i mirë për pastrimin natyral të gjakut.

Oksidi nitrik është jetik për funksionin e veshkave, dhe hulumtimi i botuar në Gazetën Indiane të Nefrologjisë zbuloi se ulja e prodhimit të NO2 mund të çojë në dëmtimin e veshkave.

Meqë panxhari ka sasi të larta në NO2, ato i bëjnë ata një pastrues gjaku që është i përsosur për pastrimin e veshkave.

3. LËNG LIMONI

Limoni i freskët me pak ujë pas zgjimit është një gjë e mrekullueshme për të bërë kur jeni në një pastrim të veshkave

. Uji i limonit është i mirë për veshkat pasi ndihmon në tretje dhe detoksifikim.

Lëngu limoni rekomandohet edhe si një mënyrë për të parandaluar gurët në veshka për shkak të përfitimeve të tij në veshkat.

4. SPINAQ

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, sa i përket perimeve për një veshkë të pastruar, është spinaqi që është një domosdoshmëri.

Ne e dimë se spinaqi është një ushqim energjie.

Është e pasur në vitamina B dhe në antioksidantë të caktuar që ndihmojnë në pastrimin e gjithë trupit, veçanërisht të veshkave.

Natyrisht, ju duhet të jeni të kujdesshëm që të mos e teproni me spinaq, sepse konsumimi i tepërt mund të çojë në formimin e gurit në veshka.

Sidoqoftë, në sasi të përshtatshme, të dy spinaqi dhe panxhar mund të ndihmojnë në detoximin e trupit në përgjithësi, duke përfshirë edhe veshkat.

Pra, mbani mend, sigurohuni që të përfshini në dietën tuaj frutat, çajin e barishteve dhe ushqimet e sipërpërmendura, dhe të jeni të sigurtë se do pastroni veshkat tuaja, do të ndiheni më mirë dhe shëndet më të mirë.

Shendeti më të mira se ilaçet Tre barishtet shëruese për veshkat