Bota24 Janar 2023, 08:33

Tronditet qeveria e Kievit, Zelensky planifikon shkarkimin e disa ministrave dhe zyrtarëve të lartë

Shkruar nga Pamfleti
Tronditet qeveria e Kievit, Zelensky planifikon shkarkimin e disa ministrave dhe

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po planifikon shkarkimin e  disa prej zyrtarëve të tij më të lartë mes akuzave për korrupsion, shkruan Sky News.

Vendi ka një histori të gjatë korrupsioni dhe Zelensky ka frikë se akuzat e fundit mund të pakësojnë entuziazmin perëndimor për qeverinë e Kievit.

Ndërkohë, disa media ukrainase raportuan se ministrat e kabinetit dhe zyrtarët e lartë mund të shkarkohen menjëherë.

Gjatë fundjavës, policia kundër korrupsionit tha se kishte arrestuar zëvendësministrin e infrastrukturës me dyshimin se kishte marrë një kthim 400,000 dollarësh për importin e gjeneratorëve shtatorin e kaluar. Ai e mohoi akuzën.

Ndërkohë, një hetim gazete akuzoi ministrinë e mbrojtjes për mbipagimin e furnizuesve për ushqimin e ushtarëve.

Furnizuesi ka thënë se ka bërë një gabim teknik dhe asnjë para nuk ka ndryshuar duart.

David Arakhamia, kreu i partisë së Zelensky, Shërbëtori i Popullit, tha se Ukraina do të “burgoset në mënyrë aktive” këtë pranverë.

“Nëse qasja humane nuk funksionon, ne do ta bëjmë atë në përputhje me ligjin ushtarak,” tha ai.

Gjithashtu nënkryetari i zyrës presidenciale të Ukrainës, Kyrylo Tymoshenko ka dhënë dorëheqjen si këshilltar i presidentit Volodymyr Zelensky.

Ai i ka kërkuar i ka kërkuar presidentit që ta lironte atë nga detyrat e tij.

“Falënderoj presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky për besimin dhe mundësinë për të bërë vepra të mira çdo ditë dhe çdo minutë”, shkroi Timoshenko në Telegram.

Ndihmësi i Zelensky nuk dha asnjë arsye për dorëheqjen e tij. Mediat ukrainase kishin raportuar se Timoshenko mund të jetë pjesë e ndryshimit të personelit që njoftoi lideri ukrainas.

Një dekret që pranonte dorëheqjen e Timoshenkos u publikua në faqen e internetit të presidentit.

Zelensky tha të hënën se ndryshimet e personelit do të njoftohen këtë javë në qeveri, rajone dhe në forcat e sigurisë pas akuzave për korrupsion gati një vit pas pushtimit të Rusisë.

Timoshenko, 33 vjeç, kishte qenë nënkryetare e zyrës presidenciale që nga viti 2019, duke mbikëqyrur rajonet dhe politikat rajonale. Ai gjithashtu ka punuar me Zelenskyn gjatë fushatës së tij zgjedhore, duke mbikëqyrur median dhe përmbajtjen krijuese.

“Që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë në shkurt 2022, sipas mediave ukrainase, Timoshenko ishte përfshirë në disa skandale në lidhje me përdorimin e tij personal të makinave të shtrenjta.”, raporton Reuters.

 “Tymoshenko i ka mohuar të gjitha akuzat”.

Bota Kiev ministra shkarkime Zelensky