Bota 1 Shkurt 2019, 11:37

Trump: Bisedimet për murin, humbje kohe

Shkruar nga Pamfleti
Trump: Bisedimet për murin, humbje kohe

Trump: Bisedimet për murin, humbje kohe

Presidenti Trump në një intervistë për “The New York Times” hedh poshtë bisedimet mbi ndërtimin e murit në kufi me Meksikën.  Ai tha se negociatat në kongres për financimin e murit ishin një humbje kohe.

Presidenti tha se negociatat në kongres, për financimin e murit, problemi që qëndron pas mbylljes më të fundit të qeverisë, ishte një humbje kohe.

 “Unë do të vazhdoj ta ndërtoj murin dhe ai do të përfundojë”, tha presidenti.

Ai ka kërkuar 5.7 miliard dollarë për ndërtimin e murit në kufirin jugor. Demokratët refuzojnë ti miratojnë këto fonde duke argumentuar se muri është imoral dhe jo efektiv. Çarja çoi edhe në mbylljen më të gjatë të qeverisë në historinë e shba, që do të rinisë më 15 shkurt, nëse nuk do të bihet dakord për buxhetin.

Trump ndërkohë pretendoi në intervistë se avokatët e tij kishin marrë garanci se ai nuk ishte shënjestër në hetimin e këshilltarit special. Robert Mueller po heton për përfshirjen e mundshme të rusisë në zgjedhjet e 2016.

Intervista e The Neë York Times me trump vjen pasi presidenti kishte biseduar me botuesin e gazetës. Trump ka sulmuar në vijimësi gazetën duke e quajtur atë dështakja Neë York Times. Por, botuesi i kërkoi presidentit të ndalte sulmet e tij mbi median, vitin e shkuar, duke thënë se ato mund të çonin në dhunë kundër gazetarëve.

Bota Meksike muri Trump