Sport25 Janar 2023, 20:46

U akuzua se është homoseksual dhe u kërcënua me jetë, ish-gjyqtari i njohur britanik jep dorëheqjen dhe largohet nga Egjipti

Shkruar nga Pamfleti
U akuzua se është homoseksual dhe u kërcënua me jetë,

U akuzua se është homoseksual dhe u kërcënua me jetë, ish-gjyqtari i njohur britanik jep dorëheqjen dhe largohet nga Egjipti

Futbolli dhuron gjithmonë histori të çuditshme, por ka disa që janë padyshim më të çuditshme se të tjerat. Ashtu si ajo që ka të bëjë me Mark Klatenburg, ish-arbitri i famshëm i Premier Ligës dhe Champions League, i cili vitet e fundit ka udhëtuar nëpër botë si përgjegjës arbitrash.

Kur doli në pension në vitin 2017, anglezi u bë arbitri numër një në Arabinë Saudite dhe më pas punoi edhe në Kinë dhe Greqi. Detyra e tij e fundit, thotë The Sun, ishte të menaxhonte gjyqtarët egjiptianë, si dhe të bindte arbitrat e huaj që të fluturonin në Egjipt, sepse për ndeshjet e mëdha është gjithmonë më mirë të kesh një gjyqtar që nuk është vendas për të shmangur polemika të mëtejshme…

Por siç raporton media angleze, Klatenburg u detyrua të largohej nga Egjipti për shkak të sulmeve të presidentit të Zamalekut. The Sun sqaron se Mortada Mansur, numri një i skuadrës kryeqytetase, ka qenë shumë kritik ndaj anglezit, por mbi të gjitha ka deklaruar (gabimisht) se ish-arbitri ka lënë gruan e tij për të nisur një marrëdhënie homoseksuale.

Kjo krijoi një klimë mjaft të rrezikshme rreth Klatenburg, i cili u kërcënua nga tifozët e Zamalekut dhe për këtë arsye vendosi të largohej nga vendi, pasi filloi të frikësohej për sigurinë e tij. Por problemet nuk mbarojnë me kaq.

Situata e anglishtes në Egjipt, në përgjithësi, ishte mjaft e ndërlikuar edhe pa ndërhyrjen e presidentit të Zamalekut. The Sun shpjegon se Klatenburg nuk ishte paguar për dy muaj (me një pagë prej rreth 35,000 euro në muaj), se ai ishte i shqetësuar për vendimet, veçanërisht të gabuara të disa prej gjyqtarëve dhe se liga egjiptiane kishte filluar të ndryshonte në mënyrë të pavarur disa prej emërtimeve të tij.

Për të mos përmendur problemet që gjyqtarët cilësorë të huaj të fluturojnë në Egjipt për të arbitruar ndeshjet e rëndësishme. Me pak fjalë, kjo histori është vetëm pika e fundit. Dhe është e vështirë të imagjinohet që anglezi të dojë të kthehet në ato anë brenda një kohe të shkurtër…

Sport ish-arbitri anglez Mark Klatenburg