Bota11 Janar 2019, 08:31

U arrestua në Rusi për spiunazh, kërkohet lirimi me kusht për ish-marinsin amerikan

Shkruar nga Pamfleti
U arrestua në Rusi për spiunazh, kërkohet lirimi me kusht

U arrestua në Rusi për spiunazh, kërkohet lirimi me kusht për ish-marinsin amerikan

Avokati i një ish-marinsi amerikan, i arrestuar në Rusi nën akuzat për spiunim, dorëzoi një ankesë në një gjykatë të Moskës, duke kërkuar që klienti i tij të lirohet me kusht.

Paul Whelan, i cili posedon edhe shtetësi britanike, irlandeze dhe kanadeze, është ndaluar nga Shërbimi Federal i Sigurisë në Rusi, më 28 dhjetor.

Gjykata e pranoi apelin, por nuk e caktoi ende datën e seancës dëgjimore, raportojnë agjencitë.

Familja e Whelan ka thënë se ai është i pafajshëm dhe se ka shkuar në Moskë për të marrë pjesë në një dasmë.

Të mërkurën, Kremlini i hodhi poshtë akuzat e Perëndimt se po e përdor Whelan si peng në një lojë politike.

“Rusia kurrë nuk i përdor njerëzit si pengje në lojëra diplomatike”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Disa media kanë spekuluar se Whelan është ndaluar për të lehtësuar një shkëmbim të mundshëm të tij me agjenten ruse, Marina Butina, e cila është arrestuar në Shtetet e Bashkuara.

Butina e ka pranuar fajësinë në SHBA për të vepruarit si agjente e Kremlinit./REL

Bota ish-marinsi amerikan Paul Whelan