Bota18 Nëntor 2022, 22:37

U burgos nga rusët, SHBA diskuton mundësinë e shkëmbimit të basketbollistes me kontrabandistin rus

Shkruar nga Pamfleti

Rusia shpreson të bëjë një shkëmbim të burgosurish me SHBA-në, ku pretendon të lirojë yllin e basketbollit të femrave Brittney Griner, në këmbim të një trafikanti të dënuar armësh të njohur si “Tregtari i vdekjes“.

Moska dhe Uashingtoni aktualisht po eksplorojnë një shkëmbim të mundshëm, tha të premten zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov.

Lajmi vjen pasi Griner u transferua në një koloni penale në Mordovia rreth 500 km (300 milje) në juglindje të Moskës, sipas avokatëve të saj.

Duke folur për mundësinë e një shkëmbimi të të burgosurve, z. Ryabkov tha: “Dua të shpresoj se perspektiva jo vetëm që mbetet, por edhe po forcohet, dhe se do të vijë momenti kur do të arrijmë një marrëveshje konkrete.”

2 herë fituesja e medaljes së artë olimpike u arrestua në shkurt kur agjentët doganorë thanë se gjetën bombola vape që përmbanin vaj kanabisi në bagazhin e saj në aeroportin Sheremetyevo të Moskës.

Në gjyqin e saj, Griner pranoi se kishte bombola në bagazhin e saj, por dëshmoi se ajo i paketoi ato pa dashje nga nxitimi për të kapur fluturimin e saj dhe nuk kishte asnjë qëllim kriminal.

Ekipi i saj mbrojtës paraqiti deklarata me shkrim duke thënë se asaj i ishte dhënë kanabis për të trajtuar dhimbjet kronike. Ajo u dënua në gusht dhe u dënua me nëntë vjet burg.


smile

Bota #Shkëmbimi i të burgosurve Rusia SHBA