Aktualitet 2 Shkurt 2023, 10:38

U dëbua si kriminel, "The Sun" artikull për Aleks Vishajn: “Mbreti” i Tik Tok-ut sfidon Britaninë me jetën luksoze, shqiptarët të “fiksuar” pas tij

Shkruar nga Pamfleti
U dëbua si kriminel, "The Sun" artikull për Aleks Vishajn:

Mediat britanike duket se nuk po iu ndahen shqiptarevë dhe së fundmi kanë publikuar një artikull për personazhin e njohur të rrjeteve sociale Aleks Vishaj.

“The Sun” raporton se 33-vjeçari u deportua nga Britania e Madhe në vitin 2021 për t’u përballur me akuzat për vjedhje dhe dëmtime kriminale në Gjermani.

Ai kreu tre muaj burg në Gjermani para se të kthehej në Shqipëri, ndërsa duhej të ishte ndaluar nga Britania pas një goditjeje kriminale.

Por, tashmë ai është kthyer edhe më i guximshëm duke e quajtur veten “Mbreti i TikTok” në faqen ku ai mburret se jeton si një yll rock në Mbretërinë e Bashkuar.

Hajduti i dënuar Vishaj, 33 vjeç, pretendon se ka hequr dorë nga krimi dhe këmbëngul se financon stilin e jetës së tij me shampanjë si një lojtar profesionist pokeri, videograf dhe “folës motivues”.

Ai shihet duke reklamuar rroba të shtrenjta, dhe një Lamborghini Gallardo Spyder të regjistruar në Britani, me vlerë 70,000 paund.

Vishaj postoi një video javën e kaluar nga një apartament luksoz në Londër, i vendosur në një kolonë zanore rap, duke bërë thirrje për mbështetje nga bashkëqytetarët shqiptarë në një lojë pokeri online.

Ai vazhdoi të humbasë lojën me një arab të pasur pasi vëllai i tij Dorian tha në internet se ishte aq i sigurt në aftësitë e kumarit të vëllait të tij, saqë do të digjte Mercedesin e tij prej 54,000 £ live online nëse Vishaj humbiste.

Dorian e mbajti fjalën e tij dhe postoi pamje të drejtpërdrejta të tij duke djegur makinën e parë nga vëllai i tij me bazë në Londër në një video të TikTok me ekran të ndarë.

Rituali i çuditshëm – i inskenuar në qytetin e tyre të lindjes, Kukësin në Shqipërinë veriore – ishte një shembull i Dorianit duke interpretuar një premtim tradicional të “besës”, duke treguar se ai mban premtimet dhe është një njeri i nderit.

Burimi i të ardhurave të Dorianit të pasur ishte i panjohur, por nuk kishte asnjë dosje që mund ta përfshijë atë në krim.

Profili i lartë i mburravecëve të ngjashëm mashtrues në TikTok po nxit një vërshim emigrantësh nga Shqipëria – pasi trafikantët e njerëzve reklamojnë hapur tregtinë e tyre vdekjeprurëse në faqen e mediave sociale.

“Bandat shqiptare kanë ardhur në Britaninë e Madhe gjatë dy dekadave të fundit duke marrë kontrollin e tregut të kokainës në vend. Modeli i tyre i biznesit bazohet në të qenit ‘të lirë dhe të shpejtë’”, shkruan “The Sun”.

Aktualitet