Bota 7 Shtator 2022, 17:10

U përplas me shkëmbinjtë, fundoset pak metra larg plazhit grek superjahti “007”

Shkruar nga Pamfleti

Një superjaht rreth 50 metra i gjatë, i quajtur “007” është fundosur pak metra larg një plazhi grek.

Sipas mediave të huaja, anija – e cila mendohet të jetë në pronësi të një biznesmeni zviceran, por që lundronte nën një flamur britanik – u rrëzua pasi u përplas me shkëmbinj vetëm 15 metra larg gjirit piktoresk Kolona në ishullin Kythnos.

GPS-i i varkës dyshohet se nuk ka funksionuar dhe e çoi varkën drejt bregut. Rojet bregdetare iu përgjigjën thirrjeve dhe pesë pasagjerët në bord u shpëtuan shpejt pasi ajo filloi të fundosej të premten në mbrëmje.

Deri të shtunën, jahti ishte pothuajse plotësisht i zhytur. Mjeti lundrues mund të strehojë deri në 10 pasagjerë dhe pesë anëtarë të ekuipazhit në bord. Ai thuhet të jetë jahti i tretë më i madh i ndërtuar nga Aegean dhe është shitur për herë të fundit në vitin 2012, sipas Superyacht Times.

Një hetim për mbytjen po vijon nga Roja Bregdetare.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Bota