Bota29 Janar 2019, 08:52

Uashingtoni sanksione kompanisë së naftës në Venezuelë: Maduro dhe aleatët nuk mund të plaçkitin pasuritë e popullit

Shkruar nga Pamfleti
Uashingtoni sanksione kompanisë së naftës në Venezuelë:

Uashingtoni sanksione kompanisë së naftës në Venezuelë: Maduro dhe aleatët nuk mund të plaçkitin pasuritë e popullit

Shtetet e Bashkuara i vunë sanksione kompanisë shtetërore të naftës në Venezuelë, PDVSA, dhe i bënë thirrje ushtrisë së këtij vendi që të pranojë transferimin paqësor të pushtetit.

Këshilltari për siguri kombëtare, John Bolton, tha se presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, dhe aleatët e tij “nuk mund të plaçkitin më pasuritë e popullit të Venezuelës”.

Përpjekjet e opozitës për të rrëzuar Maduron janë rritur ditëve të fundit.

Shtetet e Bashkuara dhe mbi 20 vende të tjera e kanë njohur udhëheqësin e opozitës, Juan Guaido, si president të përkohshëm.

Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin, tha se blerjet e naftës së Venezuelës nga Qeveria e Maduoros do të pezullohen, por shtoi se kompania mund t’i shmangë sanksionet nëse e njeh Guaidon.

Venezuela varet shumë nga SHBA-ja për të ardhurat e saj nga nafta.

Ajo i dërgon 41% të eksporteve të naftës në SHBA.

Ekonomia në Venezuelë është dobësuar nën presidentin Maduro.

Inflacioni i lartë, ndërprerjet e energjisë elektrike dhe mungesa e gjërave bazë kanë bërë që miliona njerëz të ikin nga ky vend.

Maduro është rizgjedhur për një mandat të dytë vitin e kaluar, por zgjedhjet kanë qenë të diskutueshme, pasi shumë kandidatë të opozitës janë ndaluar të garojnë ose janë burgosur./REL

Bota John Bolton këshilltari për siguri kombëtare i SHBA sanksionet ndaj kompanisë së naftës në Venezuelë