Bota24 Janar 2023, 09:05

Ukrainë i frikësohet Bjellorusisë, forcon kufirin me masa mbrojtjes

Shkruar nga Pamfleti

Zyrtarët ukrainas kanë paralajmëruar prej javësh se Moska mund të përgatisë një ofensivë të re nga territori bjellorus.

Një ofensivë nga veriu ka të ngjarë të synojë kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, kështu që qyteti ka filluar të ndërtojë mbrojtje shtesë.

Gjenerali Oleksandr Pavlyuk, komandant i mbrojtjes së Kievit, ndau fotografi të disa prej fortifikimeve.

“Vazhdon instalimi dhe rregullimi i strukturave të qitjes në rrugët e mundshme të avancimit të armikut,” tha ai.

“Përveç kësaj, procesi i pajisjes së strehimoreve për mbrojtjen e personelit vazhdon. Për këtë përdoren struktura të betonit të armuar, të cilat janë instaluar nën nivelin e sipërfaqes së tokës – në mënyrë që të maksimizohet jeta e personelit ushtarak.”

Bota Bjellorusi Ukrainë.