Bota18 Nëntor 2022, 11:04

Ukraina po përparon në luftë, por Zelensky ka një problem të madh

Shkruar nga Pamfleti
Ukraina po përparon në luftë, por Zelensky ka një problem

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Problemi më i madh i Ukrainës mund të mos jetë kërcënimi ushtarak që vjen nga ushtria e zotit Putin, megjithëse i rëndësishëm do të mbetet, por përballja me shkatërrimin që sulmet e Rusisë i bëjnë ekonomisë së saj.

Shkruan Rajan Menon, New York Times

Pavarësisht përparimeve në fushën e betejës të ushtrisë ukrainase dhe tërheqjeve të Rusisë, ekonomia e Ukrainës është lënë në rrënim.

Një luftë e zgjatur – e cila duket e mundshme – do ta nënshtrojë Ukrainën.

Për qeverinë e Kievit, kostoja e ndjekjes penale të luftës duke plotësuar gjithashtu nevojat materiale të qytetarëve të saj do të rritet edhe nëse ushtria ukrainase vazhdon të fitojë terren.

 Më keq, dimri afrohet dhe Rusia, e frustruar nga dështimet serike ushtarake që ka përjetuar që nga shtatori, duket e prirur për të gjymtuar ekonominë e Ukrainës duke e çuar topin rrënues në infrastrukturën e saj kritike. Vetëm të martën, rreth 90 raketa ruse ranë në të gjithë Ukrainën.

Problemi më i madh i Ukrainës mund të mos jetë kërcënimi ushtarak që vjen nga ushtria e zotit Putin, megjithëse i rëndësishëm do të mbetet, por përballja me shkatërrimin që sulmet e Rusisë i bëjnë ekonomisë së saj – dhe në një kohë kur ndihmat nga Perëndimi mund të zvogëlohen për shkak të përkeqësimit të kushteve ekonomike.

Pavarësisht ndryshimeve të fundit ushtarake, Rusia ruan fuqi të jashtëzakonshme shkatërruese. Vetëm brenda javëve të fundit, raketat dhe dronët e saj kanë goditur 40 për qind të infrastrukturës energjetike të Ukrainës, duke shkaktuar ndërprerje të vazhdueshme në të gjithë vendin. Breshëritë e raketave lanë rreth 4.5 milionë ukrainas pa energji elektrike. Tetëdhjetë për qind e banorëve të Kievit u privuan nga uji; 350,000 shtëpi humbën energjinë. Siç tregojnë sulmet raketore të kësaj jave, Rusia nuk do të heqë dorë.

Mes gjithë kësaj, liderët e Ukrainës duhet të plotësojnë nevojat e shumta themelore të popullit të tyre, jetët e të cilëve janë përmbysur. Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare raportoi këtë muaj se gjashtë milionë ukrainas tani janë “të zhvendosur brenda vendit”. (Shtatë milionë të tjerë kanë kërkuar strehim jashtë vendit.) Papunësia kishte arritur në 35 për qind në tremujorin e dytë të këtij viti, sipas Bankës Kombëtare të Ukrainës. Shkalla e varfërisë, 2.5 për qind në vitin 2020, mund t’i afrohet 25 për qind deri në dhjetor dhe dyfishi i asaj deri në fund të vitit të ardhshëm. Trazirat dhe shkatërrimet e kohës së luftës kanë qenë veçanërisht të rënda për fëmijët; gati gjysmë milioni të tjerë në Ukrainë janë shtyrë në varfëri, pjesa e dytë më e madhe në rajon.

Gjendja e rëndë e Ukrainës pasqyron modelin historik. Luftërat e zgjatura shpesh shkatërrojnë ekonomitë e luftëtarëve dhe efektet e këqija mbeten shumë kohë pas përfundimit të luftimeve. Vlerësimet për rindërtimin e Ukrainës së pasluftës variojnë nga 349 miliardë dollarë deri në 750 miliardë dollarë – edhe para se të parashikohet shtrirja e plotë e shkatërrimit. Megjithëse është folur për përdorimin e aseteve ruse të sekuestruara për të ndihmuar në përballimin e kostove, kjo mund të hasë në një mori pengesash ligjore.

Kjo është për të ardhmen, por qeveria e Kievit ka probleme më të menjëhershme.

Banka Botërore parashikon që GDP e Ukrainës, thotë se ajo do të tkurret me 35 për qind këtë vit, dhe vlerësime të tjera parashikojnë se tkurrja mund të jetë deri në 40 për qind.

Deficiti mujor buxhetor i Ukrainës arrin në 5 miliardë dollarë dhe qeveria është detyruar të kërkojë ndihmë urgjente nga Perëndimi dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar. Kryeministri Denys Shmyhal tha së fundmi se duke pasur parasysh hendekun e parashikuar midis shpenzimeve dhe të ardhurave, vendit të tij do t’i duhen 42 miliardë dollarë ndihmë për vitin 2023. Presidenti Volodymyr Zelensky shtoi 17 miliardë dollarë të tjerë për rindërtimin e termocentraleve dhe banesave të dëmtuara ose të shkatërruara. Së bashku, këto shuma janë të barabarta me gati 30 për qind të GDP-së aktuale të Ukrainës.

Lufta ka shkaktuar gjithashtu rënien e tregtisë së Ukrainës. Deri në fund të shtatorit, deficiti tregtar ishte më shumë se dyfishuar për të arritur në 6.1 miliardë dollarë. Eksportet bujqësore – të cilat arritën 27.8 miliardë dollarë në vitin 2021 dhe përbënin 41 për qind të totalit të eksporteve – u goditën veçanërisht rëndë sepse Rusia pushtoi portet ukrainase në Detin Azov dhe disa në Detin e Zi dhe minoi të tjera, duke mbushur 20 milionë tonë drithë plus të tjera produkte ushqimore të destinuara për eksport.

Sulmet e Rusisë ndaj aseteve ekonomike të Ukrainës nuk janë të reja, por ato kanë arritur lartësi të reja pas sulmit të Ukrainës më 8 tetor në urën e ngushticës së Kerçit që lidh Rusinë dhe Krimenë. Po atë ditë, zoti Putin emëroi gjeneralin Sergei Surovikin për të drejtuar “operacionin special” në Ukrainë. Gjenerali Surovikin, i njohur për sulmin e tij të pamëshirshëm ajror në Aleppo ndërsa komandonte forcat ruse në Siri në vitin 2017, ishte i shpejtë për të zbatuar strategjinë e tij të nënshkruar. Ai ka shumë të ngjarë të urdhërojë sulmet e pamëshirshme në të gjithë Ukrainën që veçonin rrjetet e energjisë elektrike, digat, ujësjellësit, impiantet e trajtimit të ujërave të zeza dhe termocentralet.

Ndërsa liderët e Ukrainës janë përpjekur të menaxhojnë krizën ekonomike të krijuar nga pushtimi i Rusisë, ata kanë marrë ndihmë të konsiderueshme nga burime të shumta. Kongresi i SHBA autorizoi – në mars, maj dhe shtator – afro 20 miliardë dollarë në lloje të ndryshme të ndihmës ekonomike dhe humanitare (pjesë e një pakete prej 54 miliardë dollarësh në ndihmë ekonomike dhe ushtarake). Administrata Biden ka dhënë 8.5 miliardë dollarë ndihmë ekonomike deri më tani dhe planifikon të shtojë 4.5 miliardë dollarë të tjerë. BE ka premtuar 11 miliardë euro, por duke disbursuar vetëm 27 për qind – dhe ndryshe nga Shtetet e Bashkuara, kryesisht në kredi, megjithëse me norma koncesionare. Përfitues të tjerë përfshijnë Britaninë, e cila kishte kontribuar me 1.6 miliardë paund deri në mes të vitit dhe Banka Botërore ka dhënë 6 miliardë dollarë fonde./ Përshtati me shkurtime Pamfleti

Bota Kriza Ukraina Zelensky