Bota27 Korrik 2022, 20:23

Ukrainasit nisin peticion, kërkojnë që Boris Johnson të bëhet kryeministri i tyre

Shkruar nga Pamfleti

Ukrainasit kanë nisur një peticion për ta bërë Boris Johnson kryeministër të tyre si shenjë mirënjohje të mbështetjes së tij për vendin.

Rreth 2,500 njerëz kanë nënshkruar që nga e marta peticionin, i cili gjithashtu dëshiron t’i japë kryeministrit britanik nënshtetësinë ukrainase.

Pavarësisht se humbi popullaritetin e brendshëm dhe përfundimisht u detyrua të shpallë dorëheqjen e tij pas dhjetëra largimeve ministrore në fillim të korrikut, Johnson mbetet një figurë kulti në Kiev për mbështetjen e tij të zëshme ndaj Ukrainës, ndërsa ajo lufton pushtimin rus.

Piktura, murale, madje edhe torta në kryeqytetin e Ukrainës kanë ngjashmëri me njeriun që disa ukrainas e quajnë me dashuri “Johnsoniuk”.

Peticioni, drejtuar presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy, rendit pikat e forta të Johnson si:
“Mbështetje mbare botërorë për Boris Johnson, një pozicion i qartë kundër pushtimit ushtarak të Ukrainës, (dhe) mençuri në sferat politike, financiare dhe ligjore.

Disa orë pasi peticioni u ngrit të martën, Johnson i dha Zelenskiy Çmimin e Udhëheqjes Sir Ëinston Churchill për atë që zyra e tij në Downing Street e përshkroi si “guxim, sfidë dhe dinjitet të jashtëzakonshëm përballë pushtimit rus”.

Zelenskiy nuk e përmendi peticionin e ri kur pranoi çmimin, por ai do të jetë i detyruar të përgjigjet zyrtarisht nëse merr 25,000 nënshkrime.

Duke pranuar çmimin përmes lidhjes video nga Kievi, Zelenskiye cilësoi kryeministrin britanik të kohës së luftës Churchill, duke thënë se Johnson “nuk kishte menduar të hiqte dorë nga lufta” kur situata u bë e vështirë.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Bota Boris Johnson peticion ukrainasit