Bota23 Shkurt 2022, 22:01

Ukrainasit sfidojnë kërcënimin e pushtimit, qindra banorë të qytetit dikur pro-rus mbushin rrugët: Nuk dorëzohemi

Shkruar nga Pamfleti
Ukrainasit sfidojnë kërcënimin e pushtimit, qindra banorë

Qindra banorë të qytetit dikur kryesisht pro-rus të Mariupolit u mblodhën në sheshin qendror të Teatrit me një mesazh sfidues për Presidentin Vladimir Putin: Rusia nuk është e mirëpritur këtu.

“Erdha për të treguar se ne e duam Ukrainën dhe nuk duam ‘paqe’ ruse këtu,” tha Andriy Voytsekhovskyy, 28 vjeç, një piktor dhe patinator.

Qyteti port me rreth 500,000 banorë në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore u kontrollua për pak kohë nga rebelët në vitin 2014 dhe që atëherë ka parë valë të konsiderueshme dhune, raporton Al Jazeera.

“Erdha për të treguar se ne e duam Ukrainën dhe nuk duam ‘paqe’ ruse këtu. Unë mendoj se është absurditet i plotë ajo që po bën Putini, por Mariupol është, dhe ka qenë gjithmonë, një qytet që nuk dorëzohet.”

Një natë e gjatë e së hënës pa Putinin të njohë pavarësinë e të ashtuquajturave republika separatiste të Donetsk dhe Luhansk dhe të zhvendosë ato që ai i quan trupa paqeruajtëse brenda. Presidenti i SHBA Joe Biden e ka quajtur atë ”fillimi i një pushtimi rus “.

Rusia që atëherë ka thënë se do të mbështesë pretendimet territoriale të shteteve të saj përfaqësuese në Ukrainën lindore, duke përfshirë pjesët që ato nuk i kontrollojnë aktualisht, duke rritur gjasat për një luftë më të madhe në të ardhmen e afërt. Putin ka kërkuar gjithashtu nga Duma që të autorizojë përdorimin e trupave jashtë vendit.

Bota Pushtimi ukrainasit