Bota28 Nëntor 2022, 18:58

Ukrainasit vijojnë të largohen, Evropa strehon 7 milionë refugjatë

Shkruar nga Pamfleti
Ukrainasit vijojnë të largohen, Evropa strehon 7 milionë

Qindra mijëra ukrainas janë larguar nga vendi i tyre si pasojë e luftës, kryesisht fëmijë, gra dhe të moshuar.

Jan Egeland, Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit Kombëtar të Refugjatëve në Norvegji, ka deklaruar se fluksi i ukrainasve që dynden në Perëndim nuk ka marrë fund, madje ka paralajmëruar se Evropa duhet të përgatitet për të pranuar qindra mijëra refugjatë ukrainas këtë dimër.

“Duhet të zgjedhësh ose të largohesh ose të ngrish nga i ftohti. Ndaj shumë njerëz po largohen vullnetarisht. Evropa duhet të përgatitet për qindra mijëra refugjatë të rinj këtë dimër nga Norvegjia në veri në vendet e Evropës Jugore”, ka deklaruar ai.

Gati 7.9 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina që kur tanket ruse kaluan kufirin në shkurt.

 Shumica dërrmuese janë arratisur në vendet fqinje, Poloni, Hungari, Sllovaki, Rumani dhe Moldavi, por një numër i konsiderueshëm refugjatësh janë mirëpritur nga vendet europiane.

Egeland përshkroi se si civilët në Ukrainë po përballeshin me një situatë të tmerrshme, e cila është përkeqësuar nga sulmet ruse mbi infrastrukturën civile, duke ndërprerë furnizimet me energji dhe ujë.

“Ne jemi në një garë kundër kohës. Shumë nga këto komunitete të vijës së parë kanë marrë pak ose aspak ndihmë në muajt e fundit. Unë kam udhëtuar në të gjithë jugun dhe lindjen e Ukrainës … dhe çdo qytet ku shkoni është në errësirë dhe njerëzit po ngrijnë”, u shpreh ai.

Organizatat humanitare, si NRC, Kryqi i Kuq dhe UNHCR, janë përpjekur të ofrojnë ndihmë për civilët të cilët po përpiqen të mbijetojnë në zonat ku ka luftime.

Ata kanë kontribuuar në para, veshmbathje, ushqime dhe furnizime të tjera thelbësore, së bashku me pajisje strehimi për ata persona, shtëpitë e të cilëve janë shkatërruar.

“Megjithatë miliona njerëz kanë marrë pak ose aspak ndihmë”, tha Egeland.

Ai ka shpjeguar se arsye për këtë është se organizatat humanitare nuk mund të kalonin “përtej vijave të frontit dhe në zonat e kontrolluara nga Rusia”, megjithëse përparimet e Ukrainës në terren po ndryshonin panoramën e përgjithshme të luftës.

Kohët e fundit duke vizituar vijat e frontit pranë Zaporizhzhia, Egeland tregoi se si kishte takuar njerëz, disa deri në 91 vjeç, të cilët ishin përpjekur të qëndronin në shtëpitë pjesërisht të shkatërruara gjatë muajve të fundit, por u dorëzuan para temperaturave të ftohta dhe u larguan.

Shifrat e fundit për muajin tetor e vendosin numrin e ukrainasve të zhvendosur brenda vendit në 6.54 milionë, me luftën që tani është kriza më e keqe humanitare në historinë e fundit evropiane.

Për Egeland, një gjë që “spikat” në Ukrainë në krahasim me luftërat e tjera ishte numri i të moshuarve dhe personave me aftësi të kufizuara në zonat e konfliktit.

këtë dimër. Shumë prej tyre mund të ngrijnë deri në vdekje në shtëpitë e tyre. Disa janë të shtrirë në shtrat, ata nuk mund të shkojnë askund”, tha ai.

Bota Evropa Lufte refugjate Ukrainë.