Bota15 Gusht 2022, 18:18

Ulet ndjeshëm numri i infektimeve me Covid-19, 89 raste të reja dhe asnjë humbje jete

Shkruar nga Pamfleti
Ulet ndjeshëm numri i infektimeve me Covid-19, 89 raste të reja dhe

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar sot se në 24 orët e fundit ka pasur, 89 raste të reja me covid-19 dhe asnjë humbje jete. Shifrat kanë pësuar ulje  krahasuar me ditën e djeshme, ku u shënuan 459 raste të reja.

Sipas MSH, janë kryer 321 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 89 qytetarë, në këto bashki:

30 në Tiranë, 10 në Kurbin, nga 9 qytetarë në Kavajë, Lushnje, 8 në Pogradec, 5 në Dibër, 3 në Delvinë, nga 2 qytetarë në Pukë, Mallakastër, Vlorë, Berat, Bulqizë, Gramsh, nga 1 qytetar në Shkodër, Sarandë, Përmet.

Janë 3,331 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 27 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 179 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 314,991 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (15 Gusht 2022)
Raste të reja ditore 89
Të shëruar në 24 orë 179
Të shtruar në spitale 27
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 321

Testime totale 1,942,526
Raste pozitive 321,893
Raste të shëruara 314,991
Raste Aktive 3,331
Humbje jete 3,571

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 1,271
Fier 512
Durrës 310
Vlorë 301
Gjirokastër 186
Berat 152
Korçë 137
Lezhë 132
Shkodër 132
Elbasan 124
Dibër 47
Kukës 27

Covid-19 #Ditore COVID-19 Rastet