Bota 9 Shkurt 2022, 20:46

Ulja e rasteve me Covid-19 në SHBA, Fauci jep mesazhin pozitiv: Pandemia pritet të hyjë në fazën endemike

Shkruar nga Pamfleti
Ulja e rasteve me Covid-19 në SHBA, Fauci jep mesazhin pozitiv: Pandemia

Ulja e rasteve me Covid-19 në SHBA, Fauci jep mesazhin pozitiv: Pandemia pritet të hyjë në fazën endemike

Autoritetet shëndetësore janë shprehur se rastet me COVID-19 dhe shtrimet në spitale në disa vende në Amerikë, janë drejt rënies.

Një mesazh pozitiv është dhënë edhe nga specialisti i sëmundjeve infektive në SHBA, Anthony Fauci i cili është ndalur tek faza endemike e pandemisë.

Fauci është shprehur se endemia pritet që të ndodhë në një kohë të shkurtër, megjithatë theksoi se nevojën e respektimit të masave për reduktimin e infeksioneve.

Statistikat e publikuara nga Organizata Pan-Amerikane e Shëndetësisë tregojnë gjithashtu një ulje prej 70% të infeksioneve të reja në El Salvador dhe një rritje prej 42% të vdekjeve në Venezuelë.

New York pritet gjithashtu që të heqë masën për përdorimin e maskës së detyrueshme në ambiente të mbyllura, kryesisht në dyqane, restorante dhe biznese.

Nga ana tjetër guvernatorja demokrate, Kathy Hawkul shpjegoi se maska do të mbetet e detyrueshme në shkolla.

Bota Covid Fauci SHBA