Bota22 Shtator 2022, 15:05

Urdhri i Putinit, rusët dynden drejt Finlandës dhe Gjeorgjisë

Shkruar nga Pamfleti
Urdhri i Putinit, rusët dynden drejt Finlandës dhe Gjeorgjisë

Urdhri i presidentit rus Vladimir Putin për mobilizimin e popullatës për luftë ka alarmuar miliona personal. Shumë persona po tentojnë të arratisen nga vendi.

Rreth 4,824 rusë mbërritën në Finlandë përmes kufirit lindor të vendit të mërkurën, tha në një postim në Tëitter kreu i rojës kufitare finlandeze për çështjet ndërkombëtare, Matti Pitkaniitty, një rritje prej 1,691 krahasuar me të njëjtën ditë javën e kaluar, raporton CNN.

Megjithatë, Pitkaniitty vazhdoi se numri i njerëzve që kalonin kufirin të mërkurën ishte më i ulët se në një fundjavë normale.

Flusk ka pasur dhe në pikat kufitare me Gjeorgjinë. Sipas BBC, në anën ruse është krijuat një radhë rreth 5 kilometra, pasi të gjithë duna të ikin nga frika se do detyrohen të shkojnë në luftë.

Bota Finlande Gjeorgji Rusia