Aktualitet 1 Prill 2019, 10:21

Ushtria amerikane marshim në krah të FA, SHBA kujton mesazhin e Ish-Presidentit Bush: Shqipëria, aleate e fortë!

Shkruar nga Pamfleti
Ushtria amerikane marshim në krah të FA, SHBA kujton mesazhin e

Ushtria amerikane marshim në krah të FA, SHBA kujton mesazhin e Ish-Presidentit Bush: Shqipëria, aleate e fortë!

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë përkujtuar sot 10-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në Aleancën e Atlantikut të Veriut, NATO.

Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, ambasada e SHBA rikujton deklaratën e ish-Presidentit amerikan, George W. Bush, gjatë vizitës së tij historike në Tiranë, më 2007, i cili e konsideronte Shqipërinë një mike të besuar dhe aleate të fortë.

“‘Shqipëria është një mike e besuar dhe një aleate e fortë. Shpresoj se vizita e sotme do të dërgojë tek populli shqiptar mesazhin se ju mund të mbështeteni tek Amerika, ashtu si Amerika mund të mbështetet tek ju, për të punuar fort për të përhapur lirinë dhe, si rrjedhojë, paqen’, tha ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara George W. Bush gjatë vizitës së tij historike në Tiranë në 2007, teksa Shqipëria përgatitej të hynte në NATO.

Ndërsa Shqipëria feston 10 vjet anëtarësim në NATO, ushtarët amerikanë marshuan me krenari përkrah Forcave të Armatosura të Shqipërisë, duke i qëndruar këtij premtimi. Edhe sot, Shqipëria mund të mbështetet tek Shtetet e Bashkuara, ashtu si Shtetet e Bashkuara mund të mbështeten tek Shqipëria. Gëzuar përvjetorin e 10-të, Shqipëri!”, thuhet në njoftimin e ambasadës së SHBA.

Aktualitet SHBA shqiperia ne nato