Bota26 Tetor 2018, 12:45

Valë masive migrantësh, Trump dërgon 800 trupa ushtarake në kufirin SHBA-Meksikë

Shkruar nga Pamfleti
Valë masive migrantësh, Trump dërgon 800 trupa ushtarake në

Valë masive migrantësh, Trump dërgon 800 trupa ushtarake në kufirin SHBA-Meksikë

Pentagoni po përgatitet të dërgojë në kufirin me Meksikën rreth 800 ushtarë për t’u përgatitur për ardhjen e karvanit të emigrantëve që po marshon drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Administrata Trump njoftoi për shtypin se “Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis po përgatitet të nënshkruajë një dekret për këtë çështje”.

Një valë masive migrantësh është drejtuar për në SHBA dhe presidenti Trump ka paralajmëruar se përveç ushtrisë do të kërkoje edhe përshpejtimin e ngritjes së murit në kufi me Meksikën.

Bota Kufir SHBA-Meksikë Pentagoni Rreth 800 ushtarë