Bota 8 Maj 2022, 11:15

Varka ishte gjysmë e mbytur, roja bregdetare greke shpëton 106 migrantë

Shkruar nga Pamfleti
Varka ishte gjysmë e mbytur, roja bregdetare greke shpëton 106

Varka ishte gjysmë e mbytur, roja bregdetare greke shpëton 106 migrantë

Roja bregdetare e Greqisë tha të dielën, më 8 maj, se ka shpëtuar 106 emigrantë duke përfshirë shumë fëmijë nga një varkë e cila ishte gjysmë e mbytur në detin Egje.

Në një deklaratë të rojës bregdetare greke u tha se emigrantët u gjetën në orët e vona të natës të së shtunës, më 7 maj, pranë ishullit juglindor të Kos, një distancë e shkurtër nga bregu turk.

Grupi i migrantëve ishte i përbërë nga kombësi të ndryshme, të cilat nuk u zbuluan, përfshinte 14 gra dhe 20 fëmijë, raporton REL.

Autoritetet greke thanë se që të gjithë personat që ishin në këtë varkë u shpëtuan duke shtuar se asnjë migrant tjetër nuk konsiderohet i zhdukur.

Greqia prej vitesh është duke u përballur me një valë migrantësh që përmes ujërave të Turqisë tentojnë te futën në territorin grek.

Rajoni #roje bregdetare emigrantë Varkë