Politike25 Maj 2019, 17:59

Vasili i përgjigjet Ramës me Bertold Breht: Injoranti e shtrëmbëroi Tolstoin!

Shkruar nga Pamfleti
Vasili i përgjigjet Ramës me Bertold Breht: Injoranti e

Kryeministri Edi Rama publikoi në Twitter një thënie të shkrimtarit të madh rus, Tolstoi mbi durimin. Për ish-deputeti i LSI-së, Petrit Vasili, thotë se kreu i qeverisë e shtrembëroi thënien e shkrimtarit, ndërsa sjell disa vargje të Bertold Breht për “analfabetin politik”.

Sarkazma e Vasili shkon larg duke e cilësuar Ramën indirekt si një lindës prostitutash dhe më të keqin e gjithë banditëve.

Statusi i plotë i Petri Vasilit:

Edi Rama si shkollepak, por tani edhe si analfabet intelektual dhe politik e shtremberoi edhe Tolstoin.

Po se çfare perfaqeson ky lloj analfabeti si puna e ketij Edi Rames me mirë nga te gjithe e percakton i madhi Bertold Breht me vargjet e tij dhe ja se si :

“Analfabeti politik”!

“Analfabeti më i keq është analfabeti politik.
Analfabeti politik është kaq
gomar sa krekoset dhe e fryn gjoksin
duke thënë se e urren politikën.
Nuk e di hajvani
se nga injoranca e tij politike
lind prostituta,
fëmija i lënë rrugëve,
grabitësi me thyerje,
lind më i keqi i të gjithë banditëve,
që është politikani mashtrues,
mafiozi i korruptuar!”

Politike