Bota 4 Gusht 2022, 08:46

Vdekja e ngadaltë e një miliarderi!

Shkruar nga Pamfleti

Vdekja e ngadaltë e një miliarderi!

Për dekada, binjakët Barclay shmangën daljen në publik duke u izoluar në një ishull të vogël në mes të Kanalit Anglez. Por në vitet e fundit, privatësia e tyre e ruajtur me kujdes është zbërthyer me një sërë zbulimesh poshtëruese, duke kulmuar me Frederick Barclay, i cili refuzoi për të paguar tarifat ligjore pas një mosmarrëveshje të ashpër divorci me ish-gruan e tij

Barclay, 87 vjeç, arriti të shmangte dënimin e menjëhershëm me burg për dështimin për të paguar divorcin e tij prej 100 milionë £ (121 milionë dollarë). Ai do të dënohet në një datë të mëvonshme për dy akuza të tjera të vogla për përbuzje. Gjyqtari Jonathan Cohen vendosi se Barclay nuk kishte mjetet për të paguar 50 milionë £ të çmimit të divorcit, megjithëse ai zotëronte burimet dhe aksesin në fonde për të paguar ftesat e gjykimit të tarifave ligjore dhe pagesave të mirëmbajtjes.

I veshur me një xhaketë prej kadifeje të stolisur me një xhep katror, një kravatë blu dhe me një palë pantallona të kuqe në ngjyrë karavidhe, Barclay nuk dha asnjë reagim teksa gjykatësi lexoi vendimin. Avokati i tij nga ana tjetër nuk pranoi të komentojë vendimin.

Vendimi, edhe pse më pak inkriminues sesa dënimi me burgim, shënon rënien e hirit për një njeri që ndërtoi një nga pasuritë më të mëdha të Britanisë së Madhe me vëllain e tij binjak, Davidin. Të dy dikur ushtronin ndikim të madh publik si pronarë të gazetës “Daily Telegraph” që mbështeti Brexit-in, ndërkohë që përpiqeshin të qëndronin jashtë shkëlqimit të shqyrtimit publik.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Boris Johnson i kreu ngushëllimet përmes llogarisë së tij në Twitter kur David Barclay vdiq vitin e kaluar. Margaret Thatcher i kaloi muajt e fundit duke jetuar në një suitë në London Ritz me ftesë të vëllezërve, të cilët më parë zotëronin hotelin me 5 yje në zemër të Londrës.

Barclay kishte thënë se nuk mund të paguante dhe se kishte bërë gjithçka që mundej për të marrë fondet. Ai tha më parë se ishte i frustruar nga nipërit e tij, tre djemtë e Davidit, të cilët vendosën të mos jepnin para për të paguar divorcin. Frederiku madje u ankua për varfërinë dhe kërkoi para nga qeveria për të ndihmuar në financimin e problemeve të tij ligjore. Por ai ende duhet të paguajë të gjithë çmimin e divorcit.

Të lindur nga prindër skocezë – vetëm 10 minuta larg njëri-tjetrit – binjakët Barclay u rritën në një familje në perëndim të Londrës, aq afër një hekurudhe saqë trenat tundnin xhamat e banesës. Pasi lanë shkollën në moshën 16-vjeçare, binjakët iu bashkuan departamentit të llogarive të General Electric Co., sipas “The Twin Enigma”, një libër i vitit 2016 nga Vivienne Lewin.

Perandoria e tyre e biznesit nisi më 1960, kur dyshja Barclay u bashkuan për t’i kthyer konviktet e vjetra në hotele. Pronat e tyre përfshijnë shërbimin e dorëzimit Yodel dhe shitësin me pakicë në internet The Very Group. Më parë, praktikisht të pandashëm, binjakët u larguan gjithnjë e më shumë me kalimin e viteve. Familja ishte e ndarë për shitjen e Ritz-it, të cilin binjakët identikë e blenë për 75 milionë paund në vitin 1995.

Hoteli i praruar u bë temë e ushqimit të tabloidëve në vitin 2020 kur një nga djemtë e Davidit, Alistair Barclay, mendohej se kishte instaluar një pajisje përgjimi ndaj një konservatori për të regjistruar një bisedë private midis Frederick dhe vajzës së tij, Amanda, rreth shitjes së hotelit. Frederiku, nga ana tjetër, mori sigurinë e hotelit për të instaluar një kamerë të fshehtë që kapi incidentin e përgjimit.

Niprit paguan 800,000 £ për të zgjidhur çështjen, por incidenti zbuloi konfliktin mbi ndarjen e perandorisë së biznesit Barclay, një ndarje që Fredrick e quajti “gabimi më i madh i jetës sime”. Sipas dëshmisë së gruas së Frederick, Hiroko Barclay, në gjykatë, aq të distancuar ishin kthyer binjakët, saqë u përplasën verbalisht në një jaht luksoz.

Vetë gjykatësi kërkoi origjinën e paaftësisë së Frederikut për të paguar vendimin dhe për t’ia dorëzuar kontrollin e bizneseve brezit të ardhshëm. Pasuritë u ndanë në mënyrë të tillë që një pjesë prej 25% iu besua Amandës, vajzës së Frederikut, ndërsa pjesa e mbetur iu dorëzua tre djemve të Davidit.

Por Frederiku “ndjeu se ishte pushtuar nga presioni i vëllait të tij që pasuria të ndahej”, tha gjykatësi. Çmimi prej 100 milionë paund renditet ndër më të lartat që do të bëhen publike nga gjykatat e Londrës, ku vendbanimet e mëdha midis të pasurve dhe të famshëmve përgjithësisht shpërndahen pas dyerve të mbyllura.

Megjithatë, Barclay nuk i dorëzoi paratë, duke thënë se nuk kishte fonde. Gjyqtari Cohen i tha manjatit vitin e kaluar se kishte tre muaj për të paguar gjysmën e pagesës së divorcit. Ish-bashkëshortja e Barclayt, e akuzoi atë se u përpoq “të zgjidhte gjërat” dhe të fshihej “pas një rrjete strukturash komplekse”, derisa ajo ose Frederiku të vdesin.

Frederick i mbajti çështjet e tij financiare larg Hirokos dhe “e la atë në errësirë (duke mos i dhënë informacione rreth të ardhurave)”, tha gjykatësi. “Në përputhje me qasjen e tij për të minimizuar taksat dhe për të mbajtur kontrollin, për vetëm një kohë të shkurtër gjatë kësaj martese shumë të gjatë, Hiroko nuk mbajti asnjë pasuri tjetër përveç kartës së bankës.”

Barclay është përfituesi kryesor i një trusti që merr fonde nga kreditë me vlerë 545 milionë funte, thanë avokatët e Hiroko. Për vite, binjakët jetuan në një kështjellë gotike në një tokë private në brigjet veriore të Francës, pjesë e grupit të ishujve të Kanalit vetëqeverisës që mbështeten te Britania e Madhe. Ishujt kanë qenë prej kohësh një magnet për të pasurit falë regjimeve të tyre të taksave të ulëta dhe strukturave të errëta të korporatave.

David Barclay është varrosur në ishull, të cilin binjakët e blenë për herë të parë në 1993.

“Është mjaft e izoluar,” tha Hiroko gjatë dëshmisë për ambientin e pronës në ishull. “Maji deri në tetor është i bukur.”

Bota Frederick Barclay Vdekja e ngadaltë e një miliarderi!