Sport24 Prill 2022, 17:12

Vershtapen nuk njeh mëshirë në Imola, garë për t’u harruar për Ferrarin, Lëklerk zhgënjen pas një gabimi fatal në xh

Shkruar nga Pamfleti
Vershtapen nuk njeh mëshirë në Imola, garë për

Vershtapen nuk njeh mëshirë në Imola, garë për t’u harruar për Ferrarin, Lëklerk zhgënjen pas një gabimi fatal në xhirot e fundit

Maks Vershtapen ia ka dalë mbanë të triumfojë në Çmimin e Madh të Imolas, me holandezin që nuk e lëshoi vendin e parë për asnjë moment gjatë garës, duke e dominuar atë nga fillimi në fund. 

Kampioni i botës në fuqi dhuroi spektakël që në fillimin e kësaj gare, me ndihmën e shokut të tij Serxhio Perez, që e mbajti vendin e dytë të paprekur, duke mos lejuar asnjë kërcënim ndaj holandezit. 

Ai që zhgënjeu më shumë në këtë garë ishte Lëklerk, i cili humbi vendin e tretë, pas një gabimi amatoresk në xhirot e fundit, duke e mbyllur në vendin e 6. 

Ferrari gjithashtu vajton dhe daljen nga pista, që në xhiro të parë të Karlos Sainz, i cili doli pa pikë në këtë garë. 

Mercedezi duhet të gëzohet me vendin e 4 të Xhorxh Rasëll, ndërsa Hemilton del pa pikë, duke u renditur vetëm në vendin e 14. 

Podiumin në këtë garë e plotësoi MekLaren me Lando Norris, i cili përfitoi në maksimum nga gabimi i pilotit nga Monako. 

Sport Çmimi i Madh i Imolas Formula 1 kampioni i Botës Maks Vershtapen