Kronike17 Nëntor 2022, 09:51

Vrau gruan me lugë këpucësh, avokatët e shqiptarit në Zvicër kërkojnë zbutje dënimi; fëmijët: Nëna ishte agresive, jo babai

Shkruar nga Pamfleti
Vrau gruan me lugë këpucësh, avokatët e shqiptarit në

Foto ilustrim

Një 69-vjeçar shqiptar është dënuar me 6 vite e gjysmë burg për vrasjen e gruas së tij. Gjykata e St.Gallen në Zvicër vendosi edhe dëbimin e tij nga vendi për 7 vite, por vendimi është ankimuar. Avokatët e tij mbrojtës kërkuan dënimin me dy vjet burg dhe heqjen dorë nga dëbimi. 69 vjeçari thuhet se e ka bërë këtë veprim nën presion.

Gjatë seancës gjyqësore u shpreh se kishte mbërritur në Zvicër rreth 50 vite më parë për shkak të gjendjes së vështirë ekonomike në vendin e tij. Në vitin 1979 u martua me një bashkatdhetare dhe patën pesë fëmijë. Gruaja dhe fëmijët fillimisht kanë qëndruar në Ballkan dhe nga viti 1994 kanë jetuar në Zvicër. Fillimisht, jeta me gruan e tij shkoi shumë mirë, por me daljen në pension të tij nga viti 2013, gruaja kishte ndryshuar dhe marrëdhënia mes tyre ishte përkeqësuar, shkruan Tagblatt.

Sipas tij, gruaja u bë agresive dhe akuzonte burrin për fyerje dhe poshtërim. Fëmijët e tyre e përshkruanin vazhdimisht babanë e tyre si një person të këndshëm dhe të qetë. Ata shtojnë se babai qëndronte i qetë, i heshtur, këmbëngulës dhe ndonjëherë largohej kur gruaja bëhej agresive. Ai kurrë nuk ishte i zhurmshëm apo i dhunshëm ndaj saj.

Madje fëmijët kishin dhënë mendimin se trajtimi psikiatrik ndoshta do t’i bënte mirë nënës. Gjatë marrjes në pyetje në prokurori, ata deklaruan se nëna e tyre në fakt ishte një person me zemër të mirë, por më pas kishte situata që acarohej.

Në vitin 2019, ndodhi tragjedia familjare. Që në mëngjes, viktima mësohet se ka fyer dhe poshtëruar vazhdimisht bashkëshortin. “Edhe pse deri në atë moment ai i kishte duruar gjithmonë me qetësi dhe qetësi ofendimet e gruas së tij, këtë herë ai u soll ndryshe nga zakonisht, provokimet atë mëngjes shkaktuan një reagim të pakontrolluar”, thuhet në aktakuzë.

I dyshuari fillimisht e goditi gruan me grusht në fytyrë, më pas kapi një lugë këpucësh metalike dhe i goditi vazhdimisht kokën me të. Pas kësaj ai thirri policinë. Ai shpjegoi se kishte rrahur gruan e tij dhe se ajo ishte pothuajse e vdekur. Pas mbërritjes së ambulancës dhe policisë, mesa duket ka lejuar të arrestohet pa rezistencë. Më vonë ai dëshmoi se kurrë nuk e kishte menduar të vriste gruan e tij dhe thoshte vazhdimisht se ishte penduar për atë që kishte ndodhur.

Kronike #shqiptari ne Zvicer #vrau gruan me luge kepucesh