Bota19 Janar 2023, 10:03

Vuçiç kundër Putinit: Krimea dhe Donbasi janë territore të Ukrainës, por Rusia na mbështet për Kosovën

Shkruar nga Pamfleti

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç duket se është frikësuar nga paralajmërimet e SHBA dhe BE për lidhjet me Moskën.

Ai ka hedhur poshtë pretendimet territoriale të Vladimir Putin për Ukrainën dhe parashikoi se “më e keqja nuk ka ardhur ende” në konfliktin midis këtyre dy vendeve.

Në një intervistë për Bloomberg, Vuçiç i cili ka pasur dhjetëra takime me Putinin në vitet e fundit, u shpreh se nuk ka folur me homologun e tij rus për shumë muaj.

“Ne kemi thënë që në fillim se nuk jemi në gjendje dhe nuk mund të mbështesim pushtimin e Ukrainës nga Rusia. Për ne, Krimea është Ukrainë, Donbasi është Ukraina dhe kështu do të mbetet,” theksoi ai.

Vuçiç tha gjithashtu se do të ishte gabim të supozohet se qeveria serbe mbështet plotësisht lidershipin në Moskë.

“Ne nuk jemi gjithmonë entuziastë për disa nga qëndrimet e tyre. Ne kemi marrëdhënie tradicionalisht të mira, por kjo nuk do të thotë se ne mbështesim çdo vendim ose shumicën e vendimeve që vijnë nga Kremlini”, nënvizoi kreu i shtetit serb.

Lidhur me pretendimet se grupi mercenar rus Wagner po kërkon serbët për të luftuar në Ukrainë, presidenti është i vendosur: “Wagner nuk do ta bëjë këtë në Serbi”.

Vuçiç tha se ai është mirënjohës ndaj Rusisë për mbështetjen e tij në Kosovë dhe kjo shpjegon pse Serbia nuk mund të mbështesë masat ekonomike kundër Moskës.

“Ne ishim nën sanksione për gati dhjetë vjet, në fakt tetë vjet, dhe ne nuk besojmë se kjo është një zgjidhje,” tha ai.

Presidenti serb, i cili shërbeu si ministër i informacionit i ish-të fortit Slobodan Millosheviç, është kritikuar nga autoritetet kosovare për nxitjen e tensioneve në të kaluarën. Ai tha se është duke punuar për të zbutur një bllokim javët e fundit pasi serbët që jetojnë në veri të Kosovës vendosën barrikada për të sfiduar autoritetet në Prishtinë.

Kjo erdhi mes një përkeqësimi të mprehtë në marrëdhëniet pasi udhëheqja me mbizotërim shqiptarë etnikë i shtyu serbët e Kosovës të miratonin kartat e identitetit dhe targat e veturave. Ai vlerësoi forcat e udhëhequra nga NATO të njohura si KFOR për mënyrën profesionale që e trajtuan situatën.

Megjithatë, tensionet në veriun e Kosovës të populluar kryesisht nga serbët janë dhjetë herë më të këqija se zakonisht, tha ai, duke shtuar se ka investuar përpjekje të mëdha për të bindur serbët të heqin barrikadat sepse “përndryshe do të na kishte çuar në një fatkeqësi totale”.

Vuçiç tha se do të ishte më realiste të ndërmerreshin hapa të vegjël sesa të pritej një marrëveshje e madhe dhe e shpejtë që do të përfshinte njohjen e Kosovës nga Serbia, tha ai.

“Ne duhet të ndryshojmë situatën në terren me hapa të vegjël për të ndërtuar besimin midis dy fraksioneve dhe më pas për të parë se si mund të trajtojmë gjithçka tjetër”, tha Vuçiç.

 “Të mos ëndërrosh diçka që të gjithë e dimë se nuk do të ndodhë.”

Serbët janë lodhur pasi kanë pritur për dekada për t’u përfshirë dhe tani një shumicë nuk është më e prirur për t’u bashkuar me BE, sipas sondazheve të opinionit. Kjo shkon kundër valës në vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor që janë të etur për t’u bashkuar me bllokun, duke përfshirë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Vuçiç është i bindur se kur dhe nëse kjo zgjedhje u bëhet qytetarëve në një referendum, ata do të votojnë në favor të bashkimit dhe do të çimentojnë strumbullarin e tyre drejt perëndimit. Që kjo të ndodhë, ai tha se do të kenë nevojë për garanci se anëtarësimi është real.

 “Unë e di se BE është rruga jonë,” tha ai. “Nuk ka rrugë të tjera.”


smile

Bota #️Putin Kosova Serbia Ukraina Vucic