Politike19 Janar 2023, 21:13

Yuri Kim: Jemi në rrugën e duhur për të hequr vizat me Shqipërinë

Shkruar nga Pamfleti
Yuri Kim: Jemi në rrugën e duhur për të hequr vizat me

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka deklaruar se Shqipëria është në rrugën e duhur që të hyjë në SHBA pa viza. E ftuar në ‘Real Story’, ajo tha se një gjë e tillë mund të ndodhë shumë shpejt.

Varet nga çfarë ndodh në Shqipëri. Por mund të them këtë. Kur japim, kur vendosim të japim viza dhjetë-vjeçare, kuptimi është që jemi optimistë për dhjetë vitet e ardhshme. Nuk bëj dot parashikim se kur saktësisht do të mund të udhëtojmë pa viza fare, por mund të them se jemi në drejtimin e duhur. Një nga këta tregues është tregtia, biznesi midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë”, tha Kim.

Më tej ajo u shpreh se është rritur ndjeshëm marrëdhënia tregtare mes dy vendeve. Ajo foli madje me shifra mbi nivelet e tregtisë.

Politike Kim SHBA viza