Bota23 Korrik 2022, 09:28

Zbulimi alarmant i FBI: Pajisjet kineze të Huawei mund të prishin komunikimin e arsenalit bërthamor të SHBA-së

Shkruar nga Pamfleti
Zbulimi alarmant i FBI: Pajisjet kineze të Huawei mund të prishin

Në vitin 2017, qeveria kineze ofroi që të shpenzonte 100 milionë dollarë për të ndërtuar një kopsht të zbukuruar kinez në Arboretumin Kombëtar në Uashington DC. I kompletuar me tempuj, pavijone dhe një faltore të bardhë 70 metra, projekti emocionoi zyrtarët lokalë, të cilët shpresonin se do të tërhiqte mijëra turistë çdo vit.

Në vitin 2017, qeveria kineze miratoi 100 milionë dollarë për të ndërtuar një kopsht kinez në Arboretumin Kombëtar në Uashington DC. I kompletuar me tempuj, pavijone dhe një faltore të bardhë 70 metra, projekti emocionoi zyrtarët lokalë, të cilët shpresonin se do të tërhiqte mijëra turistë çdo vit.

Por kur zyrtarët e kundërzbulimit amerikan filluan të kërkojnë në detaje, ata u përballën me shumë të papritura. Faltorja, vunë në dukje ata, do të ishte vendosur në mënyrë strategjike në një nga pikat më të larta në Uashington DC, vetëm dy milje nga Kapitoli i SHBA-së, një vend i përsosur për mbledhjen e sinjaleve të inteligjencës.

Ajo që ishte alarmante ishte fakti se zyrtarët kinezë donin të ndërtonin faltoren me materiale të dërguara në SHBA në pako diplomatike, të cilat zyrtarët e Doganave të SHBA-së nuk lejohen t’i shqyrtojnë.

Që nga viti 2017, zyrtarët federalë kanë hetuar blerjet pranë infrastrukturës kineze, kanë mbyllur një konsullatë rajonale të profilit të lartë që besohet nga qeveria amerikane të jetë një vatër e spiunëve kinezë dhe kanë penguar atë që ata e shohin si përpjekje të qarta për të vendosur pajisje përgjimi afër objekteve ushtarake dhe qeveritare.

Ndër gjërat më alarmante që zbuloi FBI ka të bëjë me pajisjet Huwei të prodhuara në Kinë, në majë të kullave celulare pranë bazave ushtarake amerikane në Midwest rural. Sipas burimeve të shumta të njohura me çështjen, FBI përcaktoi se pajisjet ishin në gjendje të ndërprisnin komunikimet të Departamentit të Mbrojtjes, duke përfshirë ato të përdorura nga Komanda Strategjike e SHBA, e cila mbikëqyr armët bërthamore të vendit.

Ndërsa shqetësimet e shumta për pajisjet Huawei pranë instalimeve ushtarake amerikane janë mjaft të njohura, ekzistenca e këtij hetimi dhe gjetjet e tij nuk janë raportuar kurrë.

Burime të njohura me këtë çështje thonë se nga pikëpamja teknike, është tepër e vështirë të vërtetohet se një paketë e caktuar e të dhënave është vjedhur dhe dërguar jashtë shtetit. Qeveria kineze mohon me forcë çdo përpjekje për të spiunuar SHBA-në. Huawei në një deklaratë për CNN mohoi gjithashtu se pajisjet e saj janë të afta të operojnë në çdo spektër komunikimi të caktuar për Departamentin e Mbrojtjes.

Por burime të shumta të njohura me hetimin thanë për CNN se nuk ka dyshim se pajisjet Huawei kanë aftësinë të përgjojnë jo vetëm trafikun komercial të celularëve, por edhe valët ajrore shumë të kufizuara të përdorura nga ushtria dhe të prishin komunikimet kritike të Komandës Strategjike të SHBA, duke i dhënë qeverisë kineze një mundësi për të pasur mundësi në arsenalin bërthamor të Amerikës.

Pasi administrata e Biden mori detyrën në vitin 2021, Departamenti i Tregtisë hapi më pas hetimin e tij ndaj Huawei për të përcaktuar nëse nevojiteshin të merreshin veprime urgjente.

Ky hetim ka vazhduar ngadalë dhe po vazhdon ende, tha zyrtari aktual amerikan. Ndër shqetësimet që vunë re zyrtarët e sigurisë kombëtare ishte se komunikimi i jashtëm nga pajisjet Huawei që ndodh kur përditësohet softueri, për shembull, mund të shfrytëzohet nga qeveria kineze.

Në varësi të asaj që zbulon Departamenti i Tregtisë, operatorët e telekomit amerikan mund të detyrohen të heqin pajisjet Huawei ose të përballen me gjoba ose ndëshkime të tjera. Zyrtarët e kundërzbulimit amerikan kohët e fundit kanë bërë prioritet publikimin e kërcënimeve nga Kina. Këtë muaj, Qendra Kombëtare e Kundërzbulimit dhe Sigurisë së SHBA-së lëshoi ​​një paralajmërim për bizneset amerikane dhe qeveritë lokale dhe shtetërore në lidhje me ato që thotë se janë përpjekje të fshehta nga Kina për t’i manipuluar ato për të ndikuar në politikën e SHBA-së.

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray sapo udhëtoi në Londër për një takim të përbashkët me zyrtarë të lartë britanikë të zbatimit të ligjit për të tërhequr vëmendjen ndaj kërcënimeve kineze.

Në një intervistë ekskluzive me CNN, Wray tha se FBI hapi një hetim të ri të kundërzbulimit të Kinës çdo 12 orë.

“Kjo është ndoshta përfshin 2000 apo më shumë hetime,” tha Wray. “Dhe kjo nuk është as duke folur për vjedhjet e tyre kibernetike, ku ata kanë një program hakerimi më të madh se ai i çdo kombi tjetër të madh së bashku, dhe kanë vjedhur më shumë të dhëna personale dhe koorporative të amerikanëve sesa çdo komb së bashku.”

Që në administratën e Obamës, agjentët e FBI-së po monitoronin një model shqetësues së autostradën në Kolorado dhe Montana, dhe në Nebraska. Për vite të tëra, ofruesit e vegjël të telekomunikacionit rural kishin instaluar pajisje më të lira, të prodhuara nga Kina dhe teknologji të tjera në krye të kullave celulare  I-25 dhe gjetkë në rajon.

Ndërsa pajisjet Huawei filluan të përhapen pranë bazave ushtarake amerikane, hetuesit federalë filluan të marrin parasysh diçka të tillë, thanë burime të njohura me çështjen për CNN. Duke ekzaminuar vetë pajisjet Huawei, hetuesit e FBI-së përcaktuan se mund të njihte dhe të prishte komunikimet e spektrit DOD – edhe pse ishte certifikuar nga FCC, sipas një burimi të njohur me hetimin.

Dy burime të informuara për hetimin në atë kohë thanë se zyrtarët besonin se ishte e mundur që shërbimi i inteligjencës së Pekinit të “caktonte” kamerat, të hakonte rrjetin dhe të kontrollonte se ku do të shkonin. Të paktën disa nga kamerat në fjalë funksiononin në rrjetet Huawei. CEO i Viaero, FrankDiRico tha se nuk i kishte shkuar kurrë në mendje që kamerat mund të ishin një rrezik për sigurinë kombëtare.

Disa ish-zyrtarë të kundërzbulimit shprehën zhgënjimin që qeveria amerikane nuk po jep detaje më të hollësishme rreth asaj që ajo di rreth kompanive  ose qyteteve dhe shteteve që shqyrtojnë një propozim investimi kinez.

Ata besojnë se jo vetëm që ky lloj detaj do të ndihmonte industrinë private dhe qeveritë shtetërore dhe lokale të kuptojnë seriozitetin e kërcënimit por gjithashtu do të ndihmonte në luftimin e kritikave se qeveria amerikane po synon kompanitë dhe njerëzit kinezë, në vend të shtetit kinez.

Një zyrtar aktual i FBI-së tha se byroja po jep më shumë informacione mbrojtëse për bizneset amerikane, institucionet akademike dhe qeveritë shtetërore dhe lokale që përfshijnë shumë më tepër detaje se në të kaluarën, por zyrtarët janë ende duke luftuar një betejë të vështirë. /CNN

Bota FBI Huawei Kinë përgjim SHBA