Bota31 Korrik 2022, 19:19

Zbulohen planet e Kremlinit; vendet ku do largohet Putin nëse ushtria e tij mposhtet në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti
Zbulohen planet e Kremlinit; vendet ku do largohet Putin nëse ushtria e tij

Vladimir Putin

Vladimir Putin dhe miqtë e tij po bëjnë përgatitje për të ikur nga Rusia nëse ushtria e tij mposhtet në Ukrainë, sipas një kanali Telegram që pretendon se vjen nga brenda Kremlinit, shkuan Daily Mail.

Me ngecjen e ofensivës në Ukraina, diktatori rus është “i vetëdijshëm për mundësinë e një ndryshimi të mprehtë të humorit në vend”.

 “Ai është i vetëdijshëm për mundësinë e një ndryshimi të mprehtë të humorit në vend” dhe po përgatitet një plan për evakuimin e tij dhe bashkëpunëtorëve të tij më të afërt nga vendi, thuhet në kanalin telegram General SVR, pas të cilit qëndron një ish-oficer i inteligjencës ushtarake.

Një burim nga komuniteti i inteligjencës

Kanali më herët raportoi se 69-vjeçari vuante nga “të përziera të rënda” gjatë natës dhe mjekët ishin pranë shtratit të tij për rreth tre orë. Duke u bazuar në atë raport, kanali pretendon se “vetë Putini dhe rrethi i tij po përgatisin plane për evakuim nga Rusia”.

Strehim me një diktator të afërt, por përmes NATO-s

Çdo aeroplan që transportonte Putinin dhe familjen e tij nga Rusia mendohet të jetë i destinuar për në Siri, shteti më i afërt miqësor, lideri i të cilit, Bashar al-Assad, u shpëtua nga Putin duke ndërhyrë në luftën civile të Sirisë në vitin 2015. Megjithatë, çdo fluturim nga Rusia në Siri, ai do të duhej të fluturonte përmes hapësirës ajrore të Turqisë, anëtare e NATO-s.

Nëse njeriu i fortë i Turqisë, Recep Tajjip Erdogan, do të refuzonte lejen që një aeroplan që transportonte Putinin dhe familjen e tij të hynte në hapësirën e tij ajrore, kjo do të shkatërronte në mënyrë efektive rrugën më të shpejtë dhe ndoshta të vetme të shpëtimit të tiranit rus. Erdogan dhe Putin kanë një marrëdhënie komplekse, pasi kanë qenë miq dhe armiq në periudha të ndryshme gjatë dekadës së fundit, ndërsa secili lider përpiqet të udhëheqë vendin e tij përmes një politike sfiduese gjeopolitike.

Putin si një atu në negociata

Irani është një tjetër fuqi rajonale – dhe armik perëndimor – që do të ishte i interesuar për fatin e Putinit. “Në parim, është e dobishme për Iranin dhe Turqinë që ta mbajnë presidentin rus në ekzil në rezervë, duke e përdorur atë, në varësi të situatës, si levë apo si mjet pazari”, tha kanali.

Edhe pse Turqia është anëtare e aleancës ushtarake perëndimore, nën udhëheqjen e Erdoganit, vendi ka hartuar rrugën e vet diplomatike në marrëdhëniet ndërkombëtare. Në fillim të këtij muaji, Putin u takua me homologët e tij turq dhe iranianë në Teheran, për të diskutuar rreth Sirisë. Nuk është e kotë të imagjinohet që Erdogan dhe presidenti iranian Ebrahim Raisi diskutuan privatisht mundësinë që Putini të kërkonte azil në rast të një grushti shteti apo revolucioni në shtëpi.

Problemet thjesht vazhdojnë të grumbullohen

Ndërkohë, forcat ukrainase thuhet se po forcohen pranë qytetit të pushtuar Kherson. Sulmet ajrore kanë shkatërruar disa ura duke lënë të prera trupat e mbetura ruse dhe një kundërofensivë për të rimarrë të vetmin qytet të madh që Rusia ka arritur të kapë pritet në javët e ardhshme.

Situata edhe në vend nuk është shumë e mirë; Rusia po humbet luftën ekonomike me Perëndimin dhe ekonomia e saj është në një rënie katastrofike dhe të pakthyeshme, sipas ekspertëve nga Yale. Rusia është në një bllokim, me vendet e punës në tërheqje dhe sanksionet që dëmtojnë në mënyrë katastrofike ekonominë e tyre, pretendojnë ata. Çdo sektor i vetëm i ekonomisë ruse është në telashe; si importet ashtu edhe eksportet e tij janë në rënie, aleatët e Putinit nuk po ndihmojnë dhe në disa raste po përfitojnë aktivisht nga situata.

Duke pasur parasysh gjendjen kataklizmike të ekonomisë ruse, nuk është çudi që Putini mund të jetë duke menduar të pensionohet në Siri. Por edhe atëherë është e diskutueshme nëse ai do të marrë kujdesin mjekësor që gjoja ka nevojë.

Bota arratisje Putin Ukrainë.