Aktualitet14 Nëntor 2018, 08:33

Zbulohet harta e vjetër ruse që tërbon grekët e serbët, ja si duket Shqipëria Etnike

Shkruar nga Pamfleti

Harta e vjetër ruse e vitit 1881 tregon kufijtë e Shqipërisë

Në një fotografi të publikuar në rrjetet sociale është shfaqur një hartë e vjetër, që sipas publikuesve të fotos është hartë ruse që daton në vitin 1881 kur Shqipëria ishte ende pjese e Perandorisë Osmane.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Të bie në sy se pjesa që harta përcakton si shqiptare përkon me trojet që i janë shkëputur vendit në periudha të ndryshme. Duke e ditur historinë e kombit që pas mbarimit të Luftës së Parë Botërore shumë toka ku flitet dhe kanë zakone shqiptare mbetën jashtë territorit shqiptar për shkak të vendosjes së kufijve. 

Histori harta vendet